Fotbalisté Španělska obhájili titul mistrů Evropy, ve finále porazili Itálii jasně 4:0

Fotbalisté Španělska vstoupili do historie - vyhráli třetí velký turnaj za sebou. Ve finále mistrovství Evropy v Kyjevě porazili Itálii jednoznačně 4:0. V prvním poločase skórovali David Silva a Jordi Alba, ve druhé půli pojistili triumf Španělů střídající hráči Fernando Torres a Juan Mata.

Fotbalisté Španělska s trofejí pro mistry Evropy

Fotbalisté Španělska s trofejí pro mistry Evropy | Zdroj: Reuters

Španělé byli od začátku aktivnější a tradičně drželi míč na svých kopačkách. V 10. minutě se dostali poprvé do nebezpečné šance, střela Xaviho skončila těsně nad brankou Buffona. O čtyři minuty později už se obhájci titulu dočkali po krásné kombinaci. Fábregas odcentroval z pravé strany před branku a David Silva poslal hlavou míč do sítě - 1:0.

Italové mohli vzápětí vyrovnat, ale střela Pirla z trestného kopu se otřela o zeď a skončila mimo branku Casillase. Ve 21. minutě přišli Italové kvůli zranění o obránce Chielliniho, které vystřídal Balzaretti. Ten hledal o šest minut později centrem Balotelliho, ale letící míč stihl Casillas vyrazit a poté i chytit.

Poté se třikrát dostal k zakončení Cassano, zvlášť jeho tvrdá střela z 33. minuty pořádně protáhla kapitána španělské reprezentace. O minutu později mohli udeřit podruhé Španělé, ale útok Fábregase stihla zastavit italská obrana. Ve 41. minutě už ale byli Italové proti dalšímu španělskému protiútoku bezmocní. Xavi krásně našel za obranou italského týmu Jordiho Albu, který zvýšil na 2:0 a přiblížil Španělsko obhajobě evropského titulu.

Do druhého poločasu nastoupili Italové v útoku s Di Natalem místo Cassana. Právě Di Natale měl velkou možnost ve 47. minutě snížit, ale jeho hlavička šla těsně vedla Casillasovy branky. O dvě minuty později se Španělé dožadovali penalty, ale portugalský rozhodčí Proenca ruku Bonucciho neodpískal.

V 52. minutě měli obrovskou možnost Italové, ale Casillas skvěle zakročil proti střele Di Nataleho. O dvě minuty později chyběl jen kousek Fábregasovi, aby zpracoval přihrávku Iniesty a šel by sám na Buffona. Velká rána pro Itálii přišla v 62. minutě, kdy musel kvůli zranění odstoupit Thiago Motta, který byl na hřišti jen necelých pět minut. Jenže trenér Prandelli už vyčerpal všechny možnosti střídání a zápas tak museli dohrát o deseti.

Oslabení Italové nedokázali Španělům vzdorovat, obhájci titulu zápas bez problémů kontrolují. A v 84. minutě přidali pojistku na vítězství. Xavi poslal přesnou přihrávku na střídajícího Torrese, který obstřelil Buffona. V 88. minutě přidali Španělé oslabeným Italům čtvrtou ránu. Busquets našel za obranou Italů Torrese, který ještě přihrál vedle sebe svému spoluhráči z londýnské Chelsea Matovi. Ten po několika sekundách pobytu na hřišti pojistil vedení Španělska - 4:0.

Kyjev: Španělsko - Itálie 4:0 (2:0)
Branky: 14. Silva, 41. Alba, 84. Torres, 88. Mata. Rozhodčí: Proenca - Miranda, Santos (všichni Portug.). ŽK: Piqué - Barzagli. Diváci: 63.170

Španělsko: Casillas (c) - Arbeloa, Piqué, Ramos, Alba - Xavi, Busquets, Alonso - Silva (59. Pedro), Fábregas (75. Torres), Iniesta

Itálie: Buffon (c) - Abate, Barzagli, Bonucci, Chiellini (21. Balzaretti) - Pirlo - Marchisio, Montolivo (57. Thiago), De Rossi - Cassano (46. Di Natale), Balotelli