Fotbalisté Španělska prohráli se Švýcarskem. Chile vyhrálo na MS zápas po 48 letech, Uruguay deklasovala JAR

Fotbalisté Švýcarska šokovali fotbalový svět, když v úvodním utkání mistrovstvíé světa porazili favorita číslo 1 Španělsko 1:0. V dalším utkání skupiny H zvítězilo Chile nad Hondurasem 1:0. Ve druhém střetnutí skupiny A podlehli domácí fotbalisté Uruguaji 0:3.

Švýcarský gól ve španělské brance

Švýcarský gól ve španělské brance | Zdroj: ČTK

Španělsko - Švýcarsko 0:1 (0:0)

Teprve druhá porážka Španělska za posledních 49 zápasů přišla v tu nejnevhodnější chvíli - v úvodním utkání světového šampionátu. Přitom obraz hry dlouho vypovídal o něčem jiném. Španělsko mělo převahu a dostávalo se i do šancí. Největší zazdil ve 25.minutě Pique.

Ve druhém poločase dál diktoval španělský tým tempo hry, ale gólově se prosadili Švýcaři. Derdiyoka se neohroženě vrhnul do souboje s Casillasem, míč se po sérii odrazů dostal ke Gelsonu Fernandesovi, který protlačil míč za Casillasova záda 0:1.

Svěřenci trenéra Del Bosgueho se vrhli do útoku a vyrovnání vyselo na vlásku. Iniesta mířil ve své šanci těsně vedle, Xavi trefil z 18 metrů břevno….. Rozhodnout mohl na druhé straně Derdiyoka, který nastřelil z rychlého kontru tyč. Nedal, ale i tak dokázali jeho spoluhráči po zbytek zápasu vedení udržet a postarali se o zatím největší překvapení turnaje.

Branka: 52. Fernandes. Rozhodčí: Webb - Cann, Mullarkey (všichni Angl.). ŽK: Grichting, Ziegler, Yakin, Benaglio (všichni Švýc.). Diváci: 61.000.

Španělsko: Casillas - Ramos, Piqué, Puyol, Capdevila - Silva (62. Navas), Xabi Alonso, Xavi, Busquets (61. Torres), Iniesta (77. Pedro) - Villa. Trenér: Del Bosque.

Švýcarsko: Benaglio - Grichting, Lichtsteiner, Senderos (36. Von Bergen), Ziegler - Barnetta (90. Eggimann), Gökhan Inler, Huggel, Fernandes - Eren Derdiyok (79. Yakin), Nkufo. Trenér: Hitzfeld.

Honduras - Chile 0:1 (0:1)

Chilané předváděli po celý průběh utkání atraktivní fotbal, plný útočných výpadů na branku Hondurasu. Z celkem 20-ti střel se však ujala pouze jedna. Ve 35.minutě Hernadéz našel na pravé straně kolmicí Islu, ten poslal před branku přízemní centr a Beausejour ho se štěstím dopravil do branky Hondurasu 0:1.

Chille se na šampionátu představilo ve výborném světle. Jejich hru zdobila rychlá kombinace i časté a přesné zakončení. Když k tomu připočteme to, že Honduras se nesoustředil pouze na obranu, viděli diváci ve výsledku jeden z nejatraktivnějších zápasů dosavadního průběhu šampionátu.

00:00 / 00:00

Utkání očima reportéra Petra Kadeřábka

Chilané se na den přesně po osmačtyřiceti letech radují z výhry na mistrovství světa, tehdy na domácím šampionátu porazili v boji o bronz Jugoslávii 1:0.

Branka: 34. Beausejour. Rozhodčí: Maillet (Seych.) - Menkouande (Kam.), Hassani (Tun.). ŽK: W. Palacios - Carmona, Fernández. Diváci: 32.664.

Honduras: Valladares - S. Mendoza, Chávez, Figueroa, Izaguirre - Álvarez, Guevara (66. Thomas), W. Palacios, Espinoza - Pavón (60. Welcome), Núněz (78. Martinez). Trenér: A. Mendoza.

Chile: Bravo - Isla, Ponce, Medel, Vidal (81. Contreras) - Millar (52. Jara), Carmona, Fernández - Sánchez, Valdivia (87. González), Beausejour. Trenér: Bielsa.

JAR - Uruguay 0:3 (0:1)

Za ohlušující zvuku vuvuzel nastoupili ke svému druhému střetnutí na šampionátu domácí fotbalisté, ale jejich výkon o poznání zaostával za tím z prvního utkání. Jihoameričané byli lepší svých hostitelů a ve 24.minutě se dostali díky tečované střele Forlána do vedení – 0:1.

Rozhodující okamžiky však nabídl druhý poločas, přesněji 76.minuta. V pokutovém území padl po kontaktu s brankářem JAR Khunem Suaréz, rozhodčí Busacca nařídil pokutový kop a domácího gólmana vyloučil. Nařízenou penaltu následně s přehledem proměnil znovu Forlán – 0:2.
Po té začali diváci houfně opouštět stadion a před poloprázdnými tribunami zvýšil vedení Uruguaje v nastaveném čase z blízka hlavou Perreira – 0:3. Jihoameričané tak udělali výrazný krok k postupu do osmifinále.

Branky: 24. a 80. z pen. Forlán, 90.+5 Á. Pereira. Rozhodčí: Busacca - Arnet, Buragina (všichni Švýc.). ŽK: Dikgacoi, Pienaar. ČK: 76. Khune (všichni JAR). Diváci: 70.000.

JAR: Khune - Gaxa, Masilela, Khumalo, Mokoena - Letsholonyane (57. Moriri), Dikgacoi, Pienaar (79. Josephs), Modise, Tshabalala - Mphela. Trenér: Parreira.

Uruguay: Muslera - Lugano, Godín, Fucile (71. Á. Fernández), Á. Pereira - M. Pereira, Pérez (90.+1 Gargano), Arévalo, Cavani (89. S. Fernández) - Forlán, Suárez. Trenér: Tábarez.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít