Fotbalisté Sparty postoupili po remíze s Lyonem do vyřazovací fáze Evropské ligy

Fotbalisté pražské Sparty si zajistili postup do jarní vyřazovací fáze Evropské ligy. V předposledním duelu skupiny I uhráli potřebný bod, když na Letné remizovali s francouzským Lyonem 1:1. Hosté, kteří nastoupili bez většiny opor, vedli od 46. minuty gólem Benzii, za domácí vyrovnal v 53. minutě Hušbauer.

Fotbalisté Sparty se radují z vyrovnávacího gólu proti Lyonu v utkání Evropské ligy | Zdroj: ČTK

Lyon má před posledním duelem jisté první místo ve skupině, Sparta skončí druhá, za což dostane prémii pět milionů korun. Poslední zápas čeká Pražany 6. prosince na hřišti Bilbaa. Španělský klub kvůli nepokojům v Izraeli svůj duel proti Hapoelu Kirjat Šmona nehrál.

Zápas byl hodně svázaný taktikou, ani jeden tým toho sedmnácti tisícovkám diváků na Letné příliš nenabídl. Sparta se nemohla proti obraně Lyonu prosadit, na hostech bylo v útočné fázi znát, že v tomto složení spolu pravidelně nenastupují. Trenér Garde nepostavil deset opor včetně kapitána Lisandra Lopéze, naopak dal příležitost mladíkům.

První velkou šanci zápasu měl v 18. minutě Kweuke, ale v tísni zakončil slabě, poté se dvakrát pokoušel o nůžky, ale také neúspěšně. Hosté se do první velké příležitosti dostali ve 38. minutě, kdy z trestného kopu trefil s pomocí teče domácí obrany Gourcuff břevno. V poslední minutě prvního poločasu měli šanci se dostat do vedení domácí, ale trestný kop z levé strany z hranice pokutového území nevyužili.

Hned na úvod druhého poločasu zmrazil téměř zaplněnou Letnou teprve osmnáctiletý mladíček Benzia, který se dostal k míči přes nedůrazného Jarošíka, chytře přehodil brankáře Vaclíka a dostal Lyon do vedení. Hned poté měl další šanci Grenier, ale jeho střelu z 22 metrů vyrazil gólman Sparty vedle branky.

Sparta se dočkala vyrovnání v 53. minutě. Kweuke přesně přihrál na pravou stranu Přikrylovi, který byl na hřišti jen několik sekund, ten našel před brankou volného Hušbauera a záložník Sparty střelou asi z deseti metrů pohodlně skóroval. Oba celky byly spokojeny s remízou a až do konce zápasu už nic na Letné nepředvedly. Sparta tak doma v evropských pohárech neprohrála už jedenáct utkání.

5. kolo základní skupiny I fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Olympique Lyon 1:1 (0:0)
Branky: 53. Hušbauer - 46. Benzia. Rozhodčí: Kakos - Akrivos, Tatzis (všichni Řec.). ŽK: Jarošík, Matějovský, Zápotočný - Koné. Diváci: 17.121

Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Jarošík, Pamič - Holek - Kadeřábek (53. Přikryl), Matějovský (90. Jirásek), Hušbauer, Krejčí (90.+2 Skalák) - Kweuke. Trenér: Lavička

Lyon: Vercoutre - Réveillére, Koné, Umtiti, Monzón - Grenier, Fofana - Ferri, Gourcuff (69. Plea), Ghezzal - Benzia (71. Novillo). Trenér: Garde