Fotbalisté Sparty senzačně prohráli s Příbramí, ligu vede Liberec

Fotbalisté pražské Sparty přišli o první místo v Gambrinus lize. V utkání 23. kola senzačně prohráli s Příbramí 0:2. Jejich zaváhání využil Liberec, který zvítězil na hřišti Dukly Praha 2:1 a vede ligu o dva body před týmem z Letné. Za týden Slovan přivítá Spartu na vlastním stadionu.

Útočník Sparty Leonard Kweuke neproměnil proti Příbrami řadu velkých šancí

Útočník Sparty Leonard Kweuke neproměnil proti Příbrami řadu velkých šancí | Zdroj: ČTK

Na vítězství dál čeká Slavia, která prohrála v Olomouci 0:1. Z první výhry po pětizápasové sérii bez vítězství se raduje Jablonec. Vítězství nad Slováckem 1:0 mu zajistil svým 21. gólem v sezoně David Lafata. Doma uspěly také České Budějovice, které zdolaly Hradec Králové díky penaltě v nastaveném čase 1:0. Naopak Mladá Boleslav podlehla Teplicím 0:1.

Dukla Praha - Slovan Liberec 1:2 (0:1)

Těsně před utkáním přišel Liberec o kanonýra Breznaníka, který se zranil při rozvičení. Úvod zápasu ale vyšel Slovanu na jedničku. Nejprve sice mohl být rád, že rozhodčí Jech neodpískal penaltu za střet Nezmara se Svatonským, ale v 5. minutě ho poslal do vedení Rilke, který zužitkoval Štajnerovu přihrávku.

Ve druhém poločase se hosté spoléhali hlavně na obranu, v 75. minutě navíc přidali druý gól. Po trestném kopu Fleišmana skóroval hlavou Štajner. Místo klidného konce se ale Liberec musel o výhru bát až do konce. V 85. minutě totiž Podrazký krásnou střelou z trestného kopu snížil na 1:2 a hned vzápětí mohl vyrovnat Lietava. Jeho pokus ale zlikvidoval Bičík. Víc už ale Dukla nestihla.

Branka: 85. Podrazký - 5. Rilke, 75. Štajner. Rozhodčí: Jech - Marek, Nádvorník. ŽK: Pázler - Rilke, Bosančič, Fleišman. Diváci: 1683

Dukla: Rada - Hašek, Božič, Vorel, Vrzal - Svatonský (84. Marek), Gedeon, Hanousek, Malý (68. Podrazký), Pázler (73. Engelmann) - Lieteva. Trenér: Kozel

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Nezmar, Kelič, Fleišman - Rilke, Vácha, Janů (46. Šural), Bosančič (89. Ndemen) - Štajner - Rabušic (74. Hadaščok). Trenér: Šilhavý

Sparta Praha - 1. FK Příbram 0:2 (0:1)

Příbrami se podařilo poprvé v historii české nejvyšší soutěže na Letné zvítězit, celkově jde teprve o druhou výhru ve vzájemných duelech. Středočeši se zároveň dočkali prvního víětzství v jarní části sezony. Sparta přitom začala dobře, vypracovala si několik gólových šancí, ale Přikryl ani Kweuke je neproměnili. Zvlášť kamerunský útočník se v koncovce trápil. Krejčí poté trefil tyč.

Příbram potrestala nevyužité šance domácích ve 38. minutě. Po rohu se Sparta ubránila, ale následně centroval Pleško a Šlapák na přední tyči usměrnil míč do sítě. I po změně stran měl pražský tým šance, ale opět doplatila na špatnou koncovku. V 63. minutě tak přišel další úder hostů. Po rohu se Sparta ještě ubránila, ale Kušnír udělal chybu a Koukal zvýšil na 2:0 pro Příbram. V závěru už se hosté ubránili a dosáhli nečekanného vítězství.

Branky: 38. Šlapák, 63. Koukal. Rozhodčí: Kocourek - Chytil, Gallo. ŽK: Holek - Divíšek, Koukal, Pleško, J. Krejčí. Diváci: 8106

Sparta: Vaclík - Kušnír (76. Kadlec), J. Brabec, Jarošík, Pamič (68. Kerič) - Přikryl, Holek, Matějovský, Hušbauer, L. Krejčí - Kweuke. Trenér: Hašek

Příbram: Hruška - Štochl, J. Krejčí, Mišůn, Divíšek - Mareš (84. Papšys), Koukal, T. Pilík, Pleško (82. P. Pilík) - Šlapák (90. Bernardo), Krbeček. Trenér: Vavruška

Sigma Olomouc - Slavia Praha 1:0 (1:0)

Olomouc dosáhla cenné výhry. Díky vítězství nad Slavií se v tabulce posunula na třinácté místo o skóre před Bohemians 1905. Pražané poprvé pod vedením trenéra Poustky prohráli a na tříbodový zisk čekají už deset zápasů. Sigma šla do vedení v 10. minutě. Po centru Schulmeistera hlavičkoval Klesnil do brankáře Berkovce, ten míč vyrazil znovu ke Klesnilovi, který už se nemýlil.

Vzápětí mohl vyrovnat Blažek, ale Zlámal si připsal výborný zákrok. Poté měli jasné šance Nitrianský a opět Blažek, ale oba trefili jen tyč. Do druhého poločasu už nenastoupil otřesený stoper Latka a jeho absence byla v obraně Slavie znát. Rossi, Pospíšil, Podaný ani Klesnil se dostali do velkých šancí, ale druhý gól Sigmy nepřidali. Nakonec je to nemuselo mrzet, jednobrankové vítězství domácí uhájili.

Branka: 10. Klesnil. Rozhodčí: R. Hrubeš - Wilczek, Kordula. ŽK: Janotka, Podaný, Ordoš, Zlámal - Nitrianský, Blažek, Škoda. Diváci: 5283

Olomouc: Zlámal - Janotka, Kučera, Škerle, Vepřek - Schulmeister (90. Dreksa), Ordoš, Rossi, Pospíšil, Podaný (75. Varadi) - Klesnil (89. Hála). Trenér: Uličný

Slavia: Berkovec - Dostál, Latka (46. Milutinovič), Hubáček, Čonka (29. Trubila) - Cicman, Petrák - Nitrianský, Jarolím, Blažek - Böhm (65. Škoda). Trenér: Poustka

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové 1:0 (0:0)

Jihočeši vybojovali důležité tři body v boji o záchranu. Po výhře nad Hradcem Králové jim patří dvanácté místo s náskokem osmi bodů na předposlední Baník, který má pondělní duel proti Plzni k dobru.

O výhře Dynama rozhodl v 93. minutě Otepka, který proměnil penaltu. Tu nařídil rozhodčí Paták poté, co Rýdel trefil v pokutovém území ruku Janouška.

Branka: 90.+3 Otepka. Rozhodčí: Paták - Vysloužil, Peřina. ŽK: Krajčík - Malinský, Zelený, Šisler. Diváci: 2614

České Budějovice: Daněk - Krajčík, Lengyel, Řepka, Machovec - Klesa, Javorek, Otepka, Rýdel, Sandro (72. Hudson) - Řezníček (85. Němec). Trenér: Cipro

Hradec Králové: Koubek - Plašil, Hochmeister, Poděbradský - Holeš, Janoušek, Šisler, Mrázek (61. P. Dvořák) - Černý, Štěpán (90. Jedunov), Malinský (68. Zelený). Trenér: Kotal

Baumit Jablonec - 1. FC Slovácko 1:0 (0:0)

Slovácku sice chybělo několik hráčů základní sestavy, ale v úvodu bylo aktivnější. Lukáš ale střílel vedle branky a Hlúpikovu šanci zmařil brankář Špit. Poté se probudili také domácí, ale ani jejich příležitosti ke gólu nevedly. Nejblíže k němu měl ve 37. minutě Beneš, ale hlavou trefil tyč.

Hned po změně stran mohlo jít Slovácko do vedení, Hlúpik šel sám na Špita, ale míč si příliš předkopl a jablonecký brankář mu včasným vyběhnutím šanci překazil. Na druhé straně měl v 58. minutě gólovou šanci Piták, ale v pádu trefil jen gólmana Slovácka Heču. Domácí vysvobodil až v 71. minutě nejlepší ligový střelec Lafata, který v pokutovém území obešel dva soupeře a střelou ke vzdálenější tyči skóroval.

Branka: 71. Lafata. Rozhodčí: Nenadál - Jiřík, Pilný. ŽK: Došek, Trávník, Mezlík (všichni Slovácko). Diváci: 2145

Jablonec: Špit - Eliáš, Beneš, Pavlík, Novák - Vošahlík (60. Kopic), Loučka, Jarolím, Piták (89. Štochl), Kovařík (74. Jablonský) - Lafata. Trenér: Komňacký

Slovácko: Heča - Kuncl, Trousil, Mezlík, Reinberk - Hlúpik, Daníček, Trávník, Pavelka (78. Kovář) - Došek, Lukáš (52. Čtvrtníček). Trenér: Soukup

FK Mladá Boleslav - FK Teplice 0:1 (0:1)

Mladá Boleslav nevyhrála v Gambrinus lize počtvrté za sebou. Po středečním vyřazení z domácího poháru se tak Středočechům vzdaluje účast v evropských pohárech v příští sezóně. Domácím chyběli potrestaní Ščuk s Kalinou a zranění Zahustel a Šírl.

Boleslav přitom začala dobře a Chramosta šel ve 14. minutě sám na branku. Jenže míč skončil vedlě branky Grigara. V nastaveném čase prvního poločasu se do brejku dostal teplický Vůch a Kulič ho fauloval v pokutovém území. Nařízenou penaltu proměnil Rosa.

V 54. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Zoubele a Boleslav posílíla ofenzivu o Táborského. Jenže velké šance domácí neměli a Teplice těsnou výhru ubránily.

Branka: 45.+1 Rosa z pen. Rozhodčí: Franěk - Filípek, Urban. ŽK: Janíček, Kulič, Mareš, Dudka - Zoubele, Siva. ČK: 54. Zoubele. Diváci: 3021

Mladá Boleslav: Miller - Kysela, Rolko, Dimitrovski (68. Táborský), Janíček - Kúdela (82. Dudka), Brunclík - Fillo (46. Mareš), Kulič, Štohanzl - Chramosta. Trenér: Koubek

Teplice: Grigar - Ježdík, Lukáš, Matula, Rosa - Dolejš (90. Stožický), Zoubele, Siva, Vachoušek (90. Smejkal), Vůch - Jindráček (86. Mahmutovič). Trenér: Rada