Fotbalisté Sparty si letos Ligu mistrů nezahrají

Letošní ročník Ligy mistrů bude stejně jako dva předchozí bez českého klubu. Pražská Sparta nestačila na fotbalisty Žiliny ani v odvetě. Po domácí porážce 0:2 prohrála na Slovensku 0:1. Spokojit se tak musí s účastí v Evropské lize.

Gólman Žiliny Martin Dúbravka slaví postup do Ligy mistrů

Gólman Žiliny Martin Dúbravka slaví postup do Ligy mistrů | Zdroj: ČTK

Výběr trenéra Jozefa Chovance měl před zápasem jednoduché přání: vstřelit co nejdříve branku. A mohlo se mu to podařit, v 17. minutě pálil z brankového území Libor Sionko, jenže v jasné pozici mířil vedle.

Vzápětí toho museli všichni sparťané litovat, z protiútoku totiž odcentroval Emil Rilke a Momodou Ceesay nůžkami a s pomocí tyčky rozvlnil síť branky Jaromíra Blažka.

Ještě do poločasu mohli domácí své vedení zvýšit, dvakrát se ve slibné šanci ocitl Tomáš Oravec, jednou Issiaka Bello.

Nepomohla ani penalta

Naději pro značnou část druhého poločasu mohl Pražanům získat Jiřím Kladrubský, který se v 54. minutě po nedovoleném zákroku na Wilfrieda postavil k pokutovému kopu. Jenže jeho střelu k pravé tyči gólman Martin Dúbravka vyrazil.

Naopak po hodině hry mohl dát žilinské radosti definitivu Tomáš Majtan, který se po další z chyb v defenzivě týmu v rudých dresech zjevil sám před Blažkem. Jeho pokus ke vzdálenější tyči ale skončil mimo. Stejně dopadla i poslední možnost hostů vybojovat alespoň remízu. Tu měl Bony Wilfried.

Středeční večer rozhodl kromě Žiliny i o dalších čtyřech postupujících do skupinové fáze Ligy mistrů. Z mnohamilionové prémie se raduje Ajax Amsterdam, FC Kodaň, Tottenham a Auxerre.

Ligu mistrů může okusit šestice Čechů

Ajax po remíze v Kyjevu 1:1 doma vyhrál 2:1. Kodaň se Zdeňkem Pospěchem v základní sestavě zdolala Rosenborg Trondheim 1:0, což jí v součtu s porážkou 1:2 z prvního duelu stačilo. Tottenham po prohře 2:3 v Bernu zvítězil nad Young Boys v Londýně i díky hattricku Petera Crouche 4:0. Auxerre smazalo jednogólové manko z Petrohradu a Zenit doma přehrálo 2:0.

Kromě Pospěcha mohou v letošní sezoně milionářské soutěže nastoupit ještě další Češi, kteří měli účast zajištěnou už na základě svého umístění v domácích soutěžích. Jsou to Tomáš Rosický z Arsenalu, Petr Čech z Chelsea, Tomáš Hübschman hrající za Šachťar Doněck a dvojice Martin Jiránek - Marek Suchý z moskevského Spartaku.

Jména svých soupeřů se všichni dozvědí už ve čtvrtek. Los Evropské ligy, který bude zajímat Spartu, je na programu o den později.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít