Fotbalisté Sparty v EL porazili Bilbao, Plzeň prohrála v Madridu gólem v nastavení

Ve 2. kole Evropské ligy čekali na dva české účastníky španělští soupeři, kteří se utkali loni ve finále soutěže o titul.PlzEň prohrála na půdě obhájců triumfu z Atlética Madrid 1:0 gólem z 93 minuty. Sparta na Letné ukončila sérii porážek po výhře 3:1 nad Athleticem Bilbao a připsala si premiérové body do základích skupin.

Mario Holek z AC Sparta  Praha a Iker Muniain z týmu Athletic Bilbao při zápasu Evropské ligy

Mario Holek z AC Sparta Praha a Iker Muniain z týmu Athletic Bilbao při zápasu Evropské ligy | Zdroj: ČTK

Atlético - Plzeň 1:0 (0:0)

Góly: 90+3 Rodríguez

Západočeši usilovali o první porážku Atlética v soutěži po 13 zápasech. Scházeli jim ale zkušenosti kapitána Pavla Horvátha, který seděl pouze na lavičce, protože nestihl doléčit zranění lýtkového svalu. Madridský celek dokráčel k výhře v Superpoháru nad Chelsea 4:1 a je ve španělské lize dva body za vedoucí Barcelonou. Kvůli víkendovému klání s Málagou kouč šetřil hlavní opory mimo jiné útočníka Falcaa.

Domácí sice měli míč na kopačkách častěji avšak k vážnému ohrožení branky došlo až po půlhodině hry, předtím jen vybočovala nepříjemně vypadající střela Emreho, centovaný míč jen tak tak před soupeřem dokázal odvrátit do bezpečí David Limberský.

A následně zahrozila i Viktoria Plzeň. Na Ďurišův nebezpečný centr ale nikdo z hostujících hráčů nedosáhl. Těsně před poločasem ještě zabojoval Hanousek a snažil se vybídnout Bakoše, k tomu ale přihrávka nakonec neprošla. Po změně stran se dlouho na první vážnější ohrožení branky čekalo do 57. minuty. Václav Procházka z trestného kupu tak ze třiceti metrů protáhl brankáře Asenja.

Ve stejném duchu se na stadionu Vicente Calderona hrálo i nadále, u kopačk měli balon častěji domácí, Plzeň hrozila z brejků. Asi nejnebezpečnější situaci musel Matúš Kozáčil řešit v 87. minutě. Lopéz z levé strany poslal centr před bránu, Garcia ale v pádu nezakončil přesně.

Závěrečný tlak obhájců trofeje vygradoval na konci řádné hrací doby. Niguez v pokutovém uzemí hlavou posouval míč do malého vápna ke Garcíovijehož pokus hlavou jen s velkými obtížemi vytěsnil Kozáčik, ale na další střelu Atlética už nestačil. Hora zbytečně ve třetí nastevené minutě fauloval a za nabízené standartky se tým z Madridu dostal do vedení.

Nakrátko ho totiž rozehráli domnácí na Cristiana Rodrígueze, který zhruba z hranice 22 metrů přesně zamířil a rozhodl o vítězství Atlética Madrid nad Plzní 1:0 a Viktoriáni jsou za Aléticem ve skupině druzí.

Rozhodčí: Gautier - Annonier, Jeanne (všichni Fr.). ŽK: Gabi, Emre - Procházka. Diváci: 27.000

Atlético: Asenjo - Kader (85. Saúl), Díaz, Pulido, Cisma - Gabi, Emre - Koke (64. Tiago), Rodríguez - Adrián, Diego Costa (61. Raúl García). Trenér: Simeone|
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Ševinský, Čišovský, Limberský - Darida (90.+1 Hejda), Procházka - Rajtoral (89. Hora), Hanousek, Ďuriš - Bakoš (90.+4 Štípek). Trenér: Vrba

Sparta - Bilbao 3:1

Sparťanské rozpoložení nebylo před utkáním ideální, čtyři prohry v řadě, ta poslední na půdě úhlavního rivala ze Slavie. Podobně na tom byli v Praze hosté, kteří vyhráli jediný z šesti zápasů a poražený finalista loňského ročníku EL - Bilbao se tak pohybuje těsně nad sestupovými pozicemi.

Kouč Vítězslav Lavička nemohl počítat s nemocným forvardem Léonardem Kweukem, místo kterého si premiéru v základní sestavě odbyl Albánec Bekim Balaj. Po měsíční pauze nastoupil od začátku uzdravený kapitán a záložník Marek Matějovský. Soupeř jen na lavičce nechal stejně jako ve všech letošních zápasech španělského mistra světa i Evropy - Fernanda Llorenteho.

Góly: 25. Zápotočný, 40. Balaj, 55. Hušbauer - 73. de Marcos

Začátek zápasu byl lehce nervózní s minimem šancí na obou stranách, hrálo se především ve středu hřiště. První větší příležitost mělo Bilbao, centr ve 20. minutě odvracel Janošík, ale pouze k nohám hostujícího de Marcose, který ovšem střelu netrefil ideálně a ke sparťanskému štěstí ji Aduriz nedokázal usměrnit za Vaclíkova záda.

Pár minut nato zahrozili i domácí konkrétně Václav Kadlec, ale sám proti brankáři Iraizozovi nastřelil jen tyč. Ve 25. minutě se už ovšem Tomáš Zápotočný dokázal prosadit. Matějovský mu narazil na středu hřiště a pravý bek propálil vše co mu stálo v cestě i za přispění chyby brankáře Athleticu 1:0.

Ve zbytku poločasu podržel letenský klub gólman Tomáš Vaclík. Pět minut před přestávkou umocnil emoce sparťanských fanoušků Balaj, poprvé sice jeho střelu do odkryté branky zastavil ještě obránce, ale za nedlouho už se v malém vápně prosadil. Jeho hlavičku za záda Iraizoze tečoval Aduriz a stanovil poločasové skóre 2:0.

Baskický celek do druhé pětačtyřicetiminutovky vlétl. Už ve 49. probíhající minutě měl tým trenéra Bielsy první šanci na snížení, ale gólovou hlavičku kapitána Gurpeguiho Vaclík s obtížemi vyškrábl na roh. Fotbalisté Sparty se z tlaku vymanili až v 55. minutě a hned to kosnčilo brankou. Za faul na Kadlce proměnil nařízený pokutový kop Josef Hušbauer 3:0.

Po 65. minutách už španělští hosté vyčerpali všechna střídání, poslední na letenský trávník vyběhl v dresu Bilbaa Llorente. A byl to právě útočník vyhozený z pondělního tréninku Athleticu, který několikrát zahrozil. Sparta číhala na rychlé brejky, ale jeden takový Balaj nedotáhl zdárně do konce.

Snížit se Baskům podařilo v 73. minutě konkrétně nejaktivnější hráč hostů de Marcos. Muniain stihl míč ještě na hrací ploše a posunul pod sebe na nabíhajícího záložníka, který se tentokráte nemýlil 3:1.

13 752 diváků už se žádné brankové trefy nedočkalo a tak se nejen fotbalisté ale i fanoušci pražské Sparty mohli konečně radovat z vítězství. Český klub porazil španělský celek po dlouhých více jak 20 letech. V tabulce skupiny I je tak Sparta druhá, protože jejich přemožitel z Lyonu zvítězil 4:3 nad Hapoelem Kirjat Šmona.

Rozhodčí: De Sousa - Miranda, Santos (všichni Portug.)

Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Jarošík, Pamič - Holek, Hušbauer - Kadlec (87. Přikryl), Matějovský (79. Pavelka), Krejčí (72. Skalák) - Balaj
Bilbao: Iraizoz - Iraola, Gurpegi, Amorebieta, Castillo (62. Herrera) - Iturraspe - Susaeta, Muniain, De Marcos, Gómez (57. López) - Aduriz (64. Llorente)