Fotbalisté vezou ze Slovenska jen bod

Zase o kousek menší je naděje českých fotbalistů o postup na mistrovství světa do Jihoafrické republiky. Výběr trenéra Haška sice na Slovensku vstřelil dva góly, remíza 2:2 je v postupových propočtech ztráta.

Fotbal Slovensko - Česko (2:2)

Fotbal Slovensko - Česko (2:2) | Foto: Tomáš Adamec

Útočník Milan Baroš jen na lavičce náhradníků, uzdravený Tomáš Rosický dokonce na tribuně a ve stoperské dvojici exspaťané Sivok s Kadlecem. Takový koktejl namíchal reprezentační trenér Ivan Hašek na nejdůležitější utkání kvalifikace o účast na mistrovství světa do Jihoafrické republiky 2010. Karty byly rozdány jasně: Vítězství drží Čechy v naději na postup. Porážka pak téměř definitivně zavírá dveře na mistrovství.

Překvapivá jedenáctka ale Slováky, kteří zatím suverénně vedou tabulku, v začátku zápasu zaskočila. Během dvou minut kopali Češi tři rohové kopy. Nejsilnější ofenzivní trumf týmu Jana Kollera, který se vrátil vypomoct po čtrnácti měsících reprezentačního důchodu, ale míče trestuhodně míjeli. Největší šanci úvodní čtvrthodinky si tak připsal Daniel Pudil, který prudkou ranou z vápna otestoval reflexivní schopnosti brankaře Muchy.

Elán ale výběru Ivana Haška dlouho nevydržel. Češi sice dobře kombinovali ve středu hřiště, k šancím to ale nevedlo. Naopak se museli často bránit. Výborný slovenský tvůrce Marek Hamšík opět dokazoval, proč je v současné době největším klenotem italské Neapole. Především kombinace s devatenáctiletých synem slovenského trenéra Vladimírem Weissem mladším motala hlavu nově seskládané obraně národního týmu.

Závěr prvního poločasu nabídl zajímavé okamžiky na obou stranách. Hamšíkovu ránu z trestného kopu zblokovala česká obrana nad branku. Další střelu vyslal směrem k Čechovi Ďurica, ani on se mezi tři tyče netrefil. Pak mohli Slováci znovu poděkovat gólmanu Muchovi, který bravurně vytlačil Sivokovu hlavičku.

Koller se loučí

Branky a také pořádné drama ale přišlo až po přestávce. Deset minut po přestávce přišel první důležitý moment zápasu. Trápícího se Kollera vystřídal Milan Baroš. Asi nikdo v tu chvíli netušil, že je to asi už definitivní konec nejlepšího reprezentačního střelce historie v dresu národního týmu.

"Na tuhle úroveň už nestačím. Hned po zápase jsem řekl klukům, že zítra odjíždím domů," řekl smutný dlouhán novinářům ihned po zápase.

Šok přišel přesně po hodině hry. Na kraji pokutového území dostal míč slovenský kapitán Robert Vittek. Načechraným centrem našel hlavu Stanislava Šestáka a stařičký stadion na Tehelnom poli explodoval nadšením - 1:0.

00:00 / 00:00

Jak viděl bitvu na Tehelném poli Jan Kaliba?

Trenér Hašek zareagoval okamžitým posílením útoku. K Barošovi se připojil mladík Necid. A hned po třech minutách se zapojil do gólové akce. Po ose Necid - Štajner doputoval míč k Pudilovi, který sám před Muchou nezaváhal - 1:1.

Penalta, gól, červená

Jenže Slováci opět kontrovali. V 72. minutě Plašil naivně zatáhl v pokutovém území Zabavníka a Hamšík z penalty opět posunul skóre ve prospěch domácích. "Chyběl mi tak centimetr, je to škoda," litoval brankář Petr Čech, který výborně vystihl směr střely.

Šťastný střelec se ale brzy stal smutným hrdinou Slováků. Hned po vstřeleném gólu přeskočil mantinel a běžel k fanouškům - první žlutá karta. O dvě minuty později navíc fauloval Baroše a po červené kartě zamířil do šatny.

Už téměř zlomení Češi vycítili šanci. Na hřišti se objevil i poslední český útočník Václav Svěrkoš a po chvilce bylo vyrovnáno. Plašil centroval a Baroš hlavou utišil oslavné chorály domácích fanoušků. Jenže jen na chvilku. Slováci i přes velký tlak udrželi vyrovnané skóre a o šampionát by je mohl připravit jen obrovský zkrat.

A Češi? "Remíza Poláků se Severním Irskem nám pomohla. Jsme prakticky ve stejné situaci. Musíme všechno vyhrát a navíc dávat i hodně gólů," shrnul po zápase šance svého týmu kapitán Petr Čech.

První krok přijde ve středu, kdy Češi vyzvou v Uherském Hradišti neškodné San Marino.

Slovensko - Česko 2:2
Branky: 60. Šesták, 73. Hamšík - 68. Pudil, 84. Baroš

Sestavy
Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Zabavník - Weiss (74. Sappara), Štrba, Hamšík (75. ČK) - Hološko (87. Jendrišek), Vittek, Šesták (82. M. Čech). Trenér: Weiss.
ČR: Čech - Grygera, Sivok, Kadlec, Jankulovski - Hübschman - Štajner (83. Svěrkoš), Jarolím (65. Necid), Plašil, Pudil - Koller (55. Baroš). Trenér: Hašek.

Ondřej Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít