Fotbalisté vzpomínají na stisk královniny ruky

Červen je obdobím, kdy si připomínáme nejrůznější výročí spojená s evropskými či světovými šampionáty ve fotbale. Letos už jsme ve vysílání Radiožurnálu mluvili o slavné Panenkově penaltě nebo ještě proslulejší „boží ruce" Diega Maradony. Český vynález slavil 35 let, argentinský o deset méně a tentokrát se přiblížíme ještě o dalších deset let vstříc dnešku. 30. červen 1996 - to je přece finále Eura, které mělo pro Čechy stříbrnou příchuť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna Alžběta II. | Foto: Provincial Archives of Alberta

Ještě před vypuknutím boje o titul, v němž chtěl výběr trenéra Dušana Uhrina staršího vrátit Německu porážku ze skupiny, zažili fotbalisté ceremoniál, na který vzpomínají dodnes. Na trávník londýnského Wembley vkročila britská královna Alžběta II. a se všemi hráči základních jedenáctek si potřásla pravicí.

„Podat si ruku s královnou je nádherný zážitek na celý život. Určitě to byl jeden z nejsilnějších momentů mé fotbalové kariéry,“ vyznává se obránce Michal Horňák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké to je, stisknout ruku královně? Fotbalisté vzpomínají na Euro 1996

Někteří by si ale slavnostní akt před nejdůležitějším zápasem dosavadní kariéry možná raději odpustili - tak jako Horňákův parťák z defenzivní řady Karel Rada.

„Byl to krásný moment, ale já měl v hlavě spíš přípravu na zápas, na finále. Až potom mi došlo, že podat si ruku s královnou je obrovská čest.“

Fotbalisté si pak s královnou podali ruku ještě jednou, ve chvíli, kdy už nebylo nutné se na finálové utkání soustředit. Už totiž bylo po všem. Německo porazilo Českou republiku 2:1 zlatým gólem v prodloužení.

„Sama britská královna předává stříbrné medaile českých fotbalistům. Teď Bergrovi, za chvilku Radovi, už je mají na krku. A přiznejme si, kdo v to před začátkem evropského šampionátu doufal? Kdo doufal, že vůbec postoupíme ze skupiny? Podařilo se něco neuvěřitelného,“ reportoval Václav Jindřich 30. června 1996 ve vysílání Radiožurnálu.

Tereza Jelínková, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme