Fotbalisté Zambie slaví historický triumf, vyhráli africký šampionát

Poprvé v historii vyhráli fotbalisté Zambie africký šampionát, ve finále zdolali Pobřeží slonoviny na penalty 8:7. Finálový duel se hrál v Libreville, poblíž kterého roce 1993 zahynuli při letecké katastrofě členové zambijského národního týmu. Právě jim současní vítězové triumf věnovali.

Fotbalisté Zambie slaví vítězství ve finále afrického šampionátu | Zdroj: Reuters

Zambie byla překvapením šampionátu a ve finále mírným outsiderem. Pobřeží slonoviny totiž prošlo turnajem bez jediného inkasovaného gólu, což se předtím povedlo v historii šampionátu jen dvěma týmům.

Zambie ale už v semifinále naznačila, že z favoritů nemá žádný strach, když vyřadila Ghanu. Také do finálového klání nastoupili zambijští fotbalisté bez zbytečného respektu a hned v úvodu mohli jít do vedení, ve 2. minutě se do skvělé šance dostal Sinkala, gólman Barry jej ale vychytal.

Pobřeží slonoviny si v prvním poločase vytvořilo jen jednu větší šanci, střelecký pokus nejlepšího afrického fotbalisty za rok 2011 Yayi Tourého ale gólem neskončila. Naopak do poločasu se znovu pokoušel prosadit Sinkala, míč ale ideálně netrefil.

Ve druhé polovině utkání se do většího tlaku dostalo Pobřeží slonoviny. Obrovskou příležitost konečně otevřít skóre měl v 69. minutě kapitán Drogba, který ale pokutový kop přestřelil.

Do konce základní hrací doby se na bezbrankovém skóre nic nezměnilo a ani prodloužení rozhodnutí nepřineslo. Kopaly se tak penalty. Rozhodnutí přišlo v deváté sérii, Zambii poslal do víru oslav Sunzu.

Finále mistrovství Afriky ve fotbalu:

Pobřeží slonoviny - Zambie 0:0, na penalty 7:8

Penalty proměnili: Tioté, Wilfried, Bamba, Gradel, Drogba, Tiéné, Konan - Ch. Katongo, Mayuka, Chansa, F. Katongo, Mweene, Sinkala, Lungu, Sunzu. Neproměnili: K. Touré, Gervinho - Kalaba.

Pobřeží slonoviny: Barry - Gosso, K. Touré, Bamba, Tiéné - Y. Touré (87. Wilfried), Zokora (75. Konan), Tioté - Kalou (63. Gradel), Drogba, Gervinho.

Zambie: Mweene - Nkausu, Himoonde, Sunzu, Musonda (11. Mulenga, 74. F. Katongo) - Lungu, Chansa, Kalaba, Sinkala - Ch. Katongo, Mayuka.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít