Fotbalistky Japonska jsou senzačně mistryněmi světa

Fotbalistky Japonska slaví zisk premiérového titulu mistryň světa. Ve finále ve Frankfurtu porazily Američanky 3:1 po penaltovém rozstřelu. Po devadesáti minutách skončil zápas 1:1, po prodloužení byl stav nerozhodný 2:2. Američanky dvakrát vedly, Japonky dokázaly vždy vyrovnat. Při rozstřelu proměnily Spojené státy pouze jednu penaltu, Japonsko bylo úspěšné třikrát.

Japonsko právě střílí gól ve finále proti USA na MS žen ve Frankfurtu

Japonsko právě střílí gól ve finále proti USA na MS žen ve Frankfurtu | Zdroj: ČTK

Američanky mohly jít do vedení hned v první minutě a i v dalším průběhu zápasu měly více šancí, ale do vedení se dostaly až v 69. minutě díky gólu střídající Morganové. Japonky vyrovnaly devět minut před koncem, když nepřesnosti v obraně Američanek potrestala Mijamaová.

Zápas tak dospěl do prodloužení. Ve 104. minutě se Američanky znovu dostaly do vedení, když se hlavou po centru Morganové z levé strany prosadila Wambachová. Ani to ale japonský tým nezlomilo a tři minuty před koncem vyrovnala po rohu kapitánka Sawaová. V poslední minutě dostala červenou kartu za faul těsně před pokutovým územím Japonka Iwašimizuová, ale následný trestný kop Američanky nezužitkovaly.

Na řadu tak přišly penalty, ve kterých Američanky selhaly. První tři hráčky pokutový kop neproměnily, trefila se až čtvrtá v pořadí Wambachová. To ale bylo na zisk zlatých medailí málo, a tak se z premiérové medaile na světovém šampionátu raduje Japonsko. Spojené státy získaly cenný kov i na šestém mistrovství světa. Kromě dvou titulů mistryn světa a letošního stříbra mají ještě tři bronzy.

Japonsko - USA 2:2 po prodl. (1:1, 0:0), pen. 3:1

Branky: 81. Mijamaová, 117. Sawaová - 69. Morganová, 104. Wambachová. Rozhodčí: Steinhausová (Něm.). ČK: 120.+1 Iwašimizuová (Jap.). Diváci: 48.817