Fotbalistky mezi sebou vybraly 100 tisíc korun, pomáhají nemocné spoluhráčce

Fotbalistka Renata Boháčová hájila jako aktivní hráčka dres Slavie, zahrála si i v Německu a oblékla reprezentační dres. Dnes ale nemyslí na góly. Bojuje s těžkou nemocí - syndromem krátkého střeva. Čeká ji transplantace, osmnáct hodin denně musí být napojena na umělou výživu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Renata Boháčová musí být 18 hodin denně připojená na nitrožilní výživu

Renata Boháčová musí být 18 hodin denně připojená na nitrožilní výživu | Foto: Pavel Petr | Zdroj: Český rozhlas

České fotbalové internacionálky sehrály první oficiální zápas. Utkaly se se Slovenskem, aby podpořily těžce nemocnou spoluhráčku Renatu Boháčovou. Na benefičním utkání mezi sebou hráčky a diváci vybrali téměř 100 tisíc korun.

Zápas v pražských Kolodějích, ve kterém příliš nešlo o výsledek, skončil 7:7. Řídila ho Dagmar Damková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalovou benefici v Kolodějích sledoval a moderoval reportér ČRo Pavel Petr

„Chtěly jsme ji strašně vidět a osobně jí popřát, aby byla silná, že jí držíme palce. Nevyšlo to, tak jsme jí poslaly vzkaz po manželovi. Doufám, že vše vyjde a jednou se s ní uvidíme,“ vyslovila přání po skončení benefinčního utkání kapitánka slovenského výběru Monika Geržová.

Renata Boháčová se na utkání a hlavně setkání s kamarádkami těšila. Nakonec musela ale podstoupit složitou mnohahodinovou operaci.

„Už nemám tenké ani tlusté střevo, tak jen čekám na transplantaci tenkého střeva a možná i jater a břišní stěny,“ popsala svůj zdravotní problém Renata Boháčová. Osmnáct hodin denně musí být připojena na penetrální výživě, která se jí vstřebává přímo do krve.

„Člověk může přijímat potravu ústy, ale výměna látek probíhá ve střevech. Pokud ho člověk nemá, vše odchází z těla ven a tělo si nevezme nic. Proto je připojená speciální hadičkou do krevního řečiště. Tenhle způsob má spoustu rizik a není to tak vyživující jako klasická potrava,“ vysvětluje manžel Jaroslav Roháč.

Dárky a šeky od kapitánek reprezentací převzali dcera a manžel Renaty Boháčové | Foto: Pavel Jiřík ml.

Ještě před transplantací budou nezbytné další náročné operace. „Ze zad mi vezmou lalok a našijou mi ho na břicho. Pak už bych měla jít na transplantaci tenkého střeva,“ zná plán léčby bývalá fotbalistka.

V tuto chvíli není možné odhadnout, kdy lékaři transplantaci provedou. Záleží na dárci, je nutná 99% shoda. Může k ní dojít za týden, měsíc nebo i za rok.

Renata má velkou oporu nejen v rodině. „Manžel s dcerou mi pomáhají. Při mně není jen rodina, ale i kamarádky z fotbalu. Všichni mi hodně psychicky pomáhají,“ svěřuje se někdejší opora Slavie a reprezentace.

Kvůli nemoci potřebuje nepřetržitou péči. Pro blízké to není jednoduché. „Chtěl bych poděkovat i doktorům, sestřičkám a pomocnému personálu. Byť se názory lidí různí na české zdravotnictví, tak v tomhle je na skvělé úrovni,“ připojuje se manžel.

„Není to jednoduché, ale manželka má vůli bojovat. Nevím, jestli to má z fotbalu, nebo jestli je to přirozená věc, ale zvládat se to musí,“ dodal Jaroslav Boháč.

 

Srdečný pozdrav Renatě s přáním brzkého uzdravení z Akce Kolodějích ...

Posted by Jaroslav Boháč on 20. září 2015

Pavel Petr, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme