Fotbalistům Teplic se daří i proto, že nejlépe využívají pravidla o počtu cizinců

Pokud už náhodou někoho nudí rivalita Sparty či Plzně, případně dlouhodobé starosti Slavie, má tady nové téma. Velkým hitem fotbalové Gambrinus ligy jsou v současné době Teplice, které, zdá se, nejlépe využily nového pravidla o počtu cizinců v základní sestavě. A v necelé třetině soutěže jsou i díky tomu nejlépe střílejícím týmem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Teplic porazili Příbram i v deseti

Fotbalisté Teplic porazili Příbram i v deseti | Zdroj: ČTK

Být to ještě na jaře, dva na zdejší poměry výjimeční hráči by v lepším případě seděli jen na lavičce náhradníků, jenže díky novému pravidlu mohou hrát v základní sestavě. Teď se do ní vejdou jak Bosňané Ljevaković a Mahmutović, mimochodem nejlepší střelec Gambrinus ligy, tak i tři Afričané Salami, Nivaldo a Litsingi.

V české nejvyšší soutěži od léta neplatí omezení v maximálním počtu tří cizinců mimo země EU a právě fotbalové Teplice této změny, zdá se, zatím nejlépe využily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Teplice výborně využívají nového pravidla

„To pravidlo nám pomohlo, protože jsme se mohli poohlédnout po hráčích z venku, kteří přinesou ještě něco navíc,“ přiznává kouč Zdeněk Ščasný, který má sám velký podíl na příchodu afrických fotbalistů do Teplic. I díky kontaktům, které získal během svých angažmá v zahraničních klubech. „Hlavně tam mám hodně kamarádů a i díky tomu se k takovým hráčům můžu dostat.“

Zdravo, salut, oi či hi může znít při vstupu do teplické kabiny stejně často jako ahoj nebo nazdar. Ale čeština prý stále jasně převažuje. A třeba Bosňané Aidin Mahmutović a Admir Ljevaković už za těch pět a ve druhém případě šest let v teplickém klubu mluví velmi slušně česky.

„Jsem tu dlouho, takže čeština není žádný problém, pro Mahmutoviće také ne,“ říká Admir Ljevaković, který to měl jako rodák z bývalé Jugoslávie s komunikací v Česku o poznání jednodušší než třeba anglicky, francouzsky či portugalsky mluvící Afričané v současném kádru Teplic.

Fotbalisté Teplic věnovali vysokou výhru v Příbrami masérovi Poustkovi

Číst článek

„Já jsem to zažil, když přijdete venku do kabiny a nevíte, o čem se baví, čemu se smějí, musíte být hodně silný, abyste se s tím vypořádal. Ale na druhou stranu je to motivace se jazyk naučit. Hráči tady mají hodiny češtiny, ale kluci se s nimi domluví jak francouzsky, tak anglicky, takže problém tam není,“ myslí si kouč Zdeněk Ščasný, a také proto to zatím Teplicím na hřišti i mimo něj funguje.

„Zapadli do mančaftu úplně perfektně, mají výborný charakter,“ dodává jeden z těch služebně nejstarších teplických fotbalistů Štěpán Vachoušek, který vzhledem ke svým bohatým zahraničním zkušenostem občas také plní i roli tlumočníka. „Často není třeba si něco říkat, kluci jsou chytří, fotbal umí a z tohoto pohledu žádný problém není.“

Výkony Teplic probouzí i fanoušky

V teplické kabině je teď mnohem veseleji než na jaře, kdy se klub jen tak tak zachránil v nejvyšší domácí soutěži, tým hraje atraktivně, dal spolu s vedoucí Spartou nejvíce branek a je jen bod za mistrovskou Plzní. To vše i díky novému pravidlu a mezinárodnímu mixu, který po čase opět probouzí fanoušky k činnosti.

„Ti lidé přijdou, hrajeme v sobotu od pěti doma s Bohemkou, teď se nám daří a chtěli bychom v tom pokračovat,“ přeje si Štěpán Vachoušek.

Jaroslav Plašil, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme