Fotbalisty Plzně postihla hyperinflace přátel

Den D plzeňského fotbalu se blíží. Už zítra zažijí fotbalisté Viktorie premiéru v Lize mistrů. Stadion v Edenu, kde Západočeši odehrají všechny tři zápasy základní skupiny, už má v parádě četa Evropské fotbalové unie. V úterý večer bude historicky prvním soupeřem Plzně v soutěži elitních evropských týmů mistr Běloruska BATE Borisov. A v táboře plzeňských fotbalistů se před startem Ligy mistrů dá vypozorovat jeden zvláštní sociologický jev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Plzně při tréninku před odvetným zápasem s Kodaní | Zdroj: ČTK

Mohli bychom ho nazvat třeba hyperinflací přátel. Fotbalisté Viktorie ji zažívali v posledních dnech z důvodů celkem pochopitelných. Po jejich postupu do Ligy mistrů začal být v českých zemích nebývale intenzivní zájem o fotbal, který se ještě znásobil poté, co Lothar Matthäus vylosoval českému mistrovi za soupeře AC Milán a Barcelonu. A tak teď Viktoriáni nestačí vyřizovat žádosti kamarádů o vstupenky a řadu jich musejí odmítat.

„No, myslím, že jsem tak okolo tisíce. Je to blázinec, hned po tom losu mi začaly chodit esemesky, ozývali se i lidé, které jsem hodně let neviděl. Samozřejmě, že by se každý chtěl na Barcelonu nebo Milán podívat,“ říká Petr Jiráček a jeho kolega z plzeňské záložní řady Daniel Kolář nabízí podobnou zkušenost. Také on zjišťuje, že má najednou přátel mnohem víc, než si dovedl představit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalisté Plzně mají po losu Ligy mistrů víc přátel než lístků na utkání k dispozici

„Mám spoustu kamarádů, je to tak!“

Jenže stadion v Edenu není nafukovací a víc než 20 000 lidí se na jeho tribuny při zápasech Ligy mistrů nevejde. Hráči a realizační tým proto dostali od vedení na každý zápas ve skupině k dispozici dohromady tisíc lístků.

„Měl jsem to spočítané, ale pan Šádek nám to trochu osekal, takže některým bohužel musím odříkat, nedá se nic dělat. Je super, že jsme dokázali Plzeň takhle pobláznit,“ libuje si i Kolář přesto - nebo spíš právě proto, že lístky na utkání jeho mužstva jsou stejně nedostatkovým zbožím, jako bývaly svého času třeba nylonové punčochy.

Vedení Viktorie tvrdí, že snaha ukořistit balíčky lístků na tři domácí zápasy ve skupině Ligy mistrů byla neobyčejně silná a Eden by se prý zaplnil klidně osmkrát.

Pokud to není trochu přemrštěný odhad, nestačil by zájmu fanoušků o plzeňská vystoupení v Lize mistrů ani monstrózní severokorejský Stadion 1. května pro 150 000 diváků. Ale ani těch 20 000 není v českých podmínkách rozhodně k zahození, zvlášť když se tolik lidí přijde podívat nejenom na Barcelonu a Milán, ale i v úterý večer na mistra Běloruska BATE Borisov.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme