Fotbalová Anglie lituje Capella, zároveň touží po anglickém trenérovi

Fotbalová kultura a obecně vnímání fotbalu jako takového se v Anglii od situace v Česku hodně liší. Důkazem budiž obrovský mediální humbuk, který se ve Velké Británii strhnul po té, co včera rezignoval na post trenéra anglické reprezentace Fabio Capello. Umíte si představit, že by při podobné rezignaci například Michala Bílka, řešily celou situaci i špičky české politiky? Na ostrovech se totiž přesně to stalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fabio Capello | Foto: ČTK/AP

Rozhodnutí italského kouče Fabia Capella rezignovat pouhé čtyři měsíce před startem evropského šampionátu, kam navíc anglický výběr dovedl, vzniklo po schůzce s vedením anglického fotbalu.

To se totiž rozhodlo odebral kapitánskou pásku hráči londýnské Chelsea Johnu Terrymu. Za vše může podezření z toho, že měl tento stoper rasisticky urážel svého protihráče z Queens Parku Rangers Antona Ferdinanda. Když si Capello u svazu nevymohl změnu tohoto rozhodnutí, jednoduše odstoupil a své gesto se snažil vysvětlit až v klidu své domoviny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalová Anglie lituje Capella, zároveň touží po anglickém trenérovi

„Nesouhlasím s tím rozhodnutím. Mluvil jsem s předsedou anglického svazu a řekl jsem mu že o Terrym přeci musím rozhodnout až řádný civilní soud. Dělat podobná gesta dopředu je špatné. John měl dál nosit kapitánskou pásku, jde zde přeci hlavně o princip, o otázku etiky," nechal se Capello slyšet pro italskou veřejnoprávní televizi.

Celá věc je o to pikantnější, že Anton Ferdinand, který měl být rasisticky urážen, je bratrem slavnějšího Ria Ferdinanda se kterým Terry nastupuje ve středu anglické obrany.

Fotbal na Ostrovech vzbuzuje velké emoce, ten reprezentační pak dvojnásob, zvlášť když letos Anglii čeká účast na mistrovství Evropy a tak se celá záležitost nakonec dostala až k předsedovi vlády Davidu Cameronovi.

Nejdeme toho správného


„Opravdu mě mrzí, že Fabio odchází. Myslím si, že je nejen dobrým koučem, ale také správným chlapem. Situace kolem Johna Terryho je složitá, důležité teď ale je i vzhledem k letnímu mistrovství Evropy najít nového trenéra a nového kapitána. A doufám, že to budou ti nejlepší," říkal britský premiér.

O konkrétních jménech ale Cameron už pochopitelně pomlčel, ačkoliv největším favoritem se prozatím na Ostrovech jeví jednoznačně současný kouč Tottenhamu Harry Redknapp.

„Den, kdy premiér vybere trenéra Anglie, bude velmi špatným, pro fotbal. Ale jsem si jistý, že najdeme opravdu toho správného," říká diplomaticky Cameron. Většina zainteresovaných odborníků ale má jasno o tom, že tím správným na trenérském postu, je především 64letý Redknapp.

Navíc je Angličan

„Byl by tou nejlepší volbou, v Tottenhamu odvádí skvělou práci. Reprezentace je navíc hlavně o pojetí moderního fotbalu a v tom je Harry prostě geniální. Opravdu je!," řekl BBC bývalý reprezentační kapitán a jeden z nejlepších kanonýrů v anglickém dresu Alan Shearer.

Ten přitom pouze potvrzuje hlasy dalších oborníku i současných reprezentantů, mezi které patří třeba i Wayne Rooney. Nebylo veřejným tajemstvím, že Capello by pravděpodobně stejně u anglické reprezentace po EURU skončil a o Rednappovi se v souvislosti s touto funkcí, navíc mluví už dlouho.

Muž, který kam přišel, tam slavil úspěch, kterému paradoxně v očích veřejnosti pomohlo i nedávné očistění z obvinění ohledně daňových úniků má navíc hlavně pro fotbalovou veřejnost jednu hlavní výhodu. Je Angličan! A to se na fotbalové konzervativních Ostrovech zvláště po reprezentační éře Švéda Eriksona a Itala Capella cení nyní dvojnásob!

Petr Kadeřábek, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme