Fotbalová korupce v Turecku a Jižní Koreji je jen špička ledovce

„Ivánku, kamaráde...“ - věta, která už asi navždy zůstane spojená s korupční kauzou v českém fotbale, která se „provalila“ zhruba před sedmi lety. V současnosti se objevili podobní "Ivánkové" například v Turecku nebo v Jižní Koreji. Za úplatky nebo nelegální sázení už zatkla policie desítky osob, mnoho dalších ještě vyšetřuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

korupce - ilustrační foto

korupce - ilustrační foto | Foto: Magdaléna Trusinová

„Je to veliká hrozba, která se podle mě netýká jen Turecka nebo Jižní Koreje. Každý rok se korupce objevuje v desítkách států. Je to jen špička ledovce, který je podle mě obrovský a v současné době obestírá celou Zeměkouli,“ říká Petr Nosálek z Rádia Česko, který problematiku korupce ve fotbale a činnost sázkařských gangů sleduje.

Jak vlastně činnost takového sázkařského gangu funguje a ve které zemi je tento „mor“ rozšířen úplně nejvíc?

Přehrát

00:00 / 00:00

Korupce ve fotbale je podle Petra Nosálka celosvětový problém

„Myslím si, že nejhorší situace je v jihovýchodní Asii, kde fungují takzvané sázkařské syndikáty. Ty dnes především díky elektronizaci a internetu ovládají sázkový byznys po celém světě. Sází se nejenom na výsledky zápasů předních evropských lig nebo v Jižní Americe. Mžete si vsadit třeba i na takové situace, jako je minuta, ve které se bude vhazovat první aut,“ popisuje Petr Nosálek.

„Třeba jeden bývalý anglický reprezentant ve své autobiografii před časem přiznal, že si sám vsadil na to, ve které minutě bude jeho mužstvo vhazovat první aut. Přispěl k té situaci a skutečně vyhrál,“ uvádí příklad Nosálek a pokračuje:

„Model většinou funguje tak, že se vybere nějaký malý nenápadný klub, většinou i v nefotbalové zemi, jako je třeba Finsko, koupí ho třeba čínský, singapurský nebo malajský vlastník, přivede si tam své manažery a změní vlastnickou strukturu klubu. Pak se do klubu natáhnou exotičtí hráči, především z rozvojových zemí a často tmavé pleti, kteří pocházejí většinou z Afriky. I když v případě jednoho finského klubu, kde se taková aféra před časem provalila, to byli hráči tmavé pleti pocházející z Belgie a z velmi chudých poměrů,“ popisuje Nosálek.

„Vedení klubu jim pak naslibuje velké peníze, velkou budoucnost, a hráč jim pak poslouží jako bílí koně, kteří fixlují výsledky zápasu,“ uzavírá Nosálek.

Tereza Jelínková, Petr Nosálek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme