Fotbalová liga v Polsku sice nepatří k nejkvalitnějším, ale stadiony má špičkové

Fotbaloví chuligáni v Polsku patří dlouhodobě k těm nejradikálnějším v Evropě, ale to ještě neznamená, že by stadiony u našich severních sousedů připomínaly bojiště. Naopak. Tamní fanoušci dokážou vytvářet fantastickou atmosféru, a také díky tomu je jinak průměrná soutěž atraktivní i pro mnohé cizince. Navíc. Až na výjimky se už hraje v moderních arénách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontrola na stadionu Cracovie Krakov

Kontrola na stadionu Cracovie Krakov | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

V maličké místnosti o rozloze pár metrů čtverečních se u termosek s čajem a kávou ohřívají promrzlí reportéři, jsme v Zabrze, kde hraje jeden z nejpopulárnějších klubů Polska.

Jenže právě tento tradiční klub jako jeden z mála ještě nemá pořádný stadion, jen zbytek starého a nový už několik roků rozestavěný.

Městu se vyhnulo předloňské pořadatelství EURA, a tak se zdejší aréna buduje o poznání pomaleji. Fanoušci Gorniku už se nemohou dočkat a zatím jen závidí těm z ostatních měst.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polské fotbalové stadiony jsou modernější než ty české a má to své výhody, přesvědčil se o tom reportér ČRo Jaroslav Plašil

„Spousta stadionů v Polsku se přebudovala nebo postavila, pod Beskydami, Cracovia má nový, Visla zmodernizovaný, Jagellonia staví" počítá příznivec Gorniku Marcyn a mohl by v tom pokračovat.

Fanoušci v Polsku chodí i díky evropskému šampionátu na moderní stadiony, už pár let procházejí turnikety s kamerou povinně s registračními kartami, a obecně se dá říct, že se bezpečnost na fotbale za poslední roky po zavedení přísných opatření zlepšila.

Stále problémoví jsou fanoušci Legie a Lechu

„Hlavně Legia Varšava má se svými příznivci velké problémy v Evropské lize a platí. Nic jiného jim ani nezbývá. Fanoušci Lechu jsou na jednu stranu úžasní, co se týče podpory svého týmu, ať se vyhrává nebo prohrává, ale mají své názory na svět a někdy se projevují tam, kde je to nejméně vhodné,“ říká Branislav Jašurek.

Jašurek bývalý slovenský fotbalista je teď agent a do Polska pravidelně jezdí. I on může obdivovat skvělou kulisu, která dělá zdejší ligu atraktivnější i třeba v očích hráčů cizinců.

Fanoušci na stadionu Cracovie Krakov | Foto: Jaroslav Plašil

„Je to trochu jiná liga ve smyslu, že na ligu lidé chodí, mají vybudované stadiony. Fotbal pak hned trochu jinak vypadá, když lidé chodí,“ myslí si talentovaný slovenský reprezentant a fotbalista varšavské Legie Ondrej Duda, ve kterém vidí mnozí odborníci nového Marka Hamšíka.

Ale také zástupci starší hráčské generace Róbertu Ježovi se polská liga zamlouvá. „Víc se běhá a je agresivnější. Velký rozdíl je ve stadionech. V Polsku mají nové a lidé na ně chodí. Každý zápas je v přímém přenosu televize.“

Ježův Gornik vyhlíží dokončení stavby

Slovenský záložník Gorniku Zabrze už působil také v Plzni, Příbrami nebo třeba v Žilině, takže může srovnávat.

Jen ho mrzí, že právě jeho klub, zatím ještě nehraje v moderní aréně, jako ty ostatní. Takže mu při domácích zápasech fandí ne 20 či 30 tisíc, ale zhruba desetkrát méně fanoušků.

„Lidé klub milují. A my jen čekáme, až stadion dokončí. Nejvíc tím trpí klub. Až bude stadion otevřený, jste zváni, uvidíte tu atmosféru, bude skvělá,“ těší se slovenský fotbalový záložník Róbert Jež.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme