Fotbalová lvíčata vstupují do nové éry

Už ve středu vstoupí česká fotbalová reprezentace do 21 let do kvalifikace mistrovství Evropy 2013. V začínajícím kvalifikačním cyklu se přitom pod vedením trenéra Dovalila představí zcela nový tým, který teprve bude hledat svoji tvář a lovit případné úspěchy. Navázat na ty, kterých dosáhla předchozí generace, přitom nebude vůbec snadné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Dovalil, trenér fotbalové reprezentace do 21 let | Zdroj: ČTK

Tým kolem Marka Suchého, Ondřeje Mazucha, Jana Morávka či Tomáše Pekharta je už pouhou statistickou minulostí. Fotbalisté, kteří spolu povětšinou procházeli reprezentačními výběry už od 16 let, posbírali na vrcholných akcích velké úspěchy a svoji cestu završili v červnu bronzovou medailí na evropském šampionátu v Dánsku. Ze zmíněného týmu, který se představil na severu Evropy, přitom v nominaci na zahajovací kvalifikační utkání s Andorou figuruje pouhé trio Štěch, Mareček a Kadlec.

„Horší výchozí pozice je to v tom, že jsme neměli vlastně možnost žádné společné přípravy a rovnou už jdeme do kvalifikace. To není úplně ideální. Kdybychom měli dva srazy před ní, kde bychom mohli otočit čtyřicet hráčů, bylo by to pro nás lepší. Ale je to reprezentace a takhle to bylo dané, nemůžeme si stěžovat,“ hodnotí reprezentační trenér Jakub Dovalil fakt, že na seznámení se zcela novým týmem ročníků 1990 a 1991 má před utkáním s Andorou pouze dva tréninky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalová lvíčata vstupují do nové éry

Jména jakými jsou Frydrych, Pospíšil, Darida, Kopic nebo Petr si ale český fanoušek může už nyní pomalu ukládat do paměti, ačkoliv lídry týmu, který se v přijatelné kvalifikační skupině poměří kromě Andory i s Arménií, Černou Horou a Walesem, musíme stále hledat jinde.

„Určitě Pavel Čmovš a Lukáš Mareček by měli patřit k takovým tahounům. Z útočníků pak Chramosta a Kadlec. Na těchto jménech by mělo být mužstvo postaveno,“ jmenuje Dovalil de facto všechny hráče, kteří už si alespoň jeden start za jedenadvacítku odbyli.

Česká reprezentace této věkové kategorie si na evropské scéně svými předchozími úspěchy vydobyla patřičné renomé, ze kterého těžila i během losu kvalifikace, kdy figurovala v nejvyšším výkonnostním koši, a dostala tak jednu z nejpřijatelnějších skupin. Začít tvořit zcela nový tým například právě proti týmu síly Andory tak nemusí být nakonec zrovna zase tak od věci.

„Soupeř je tak zvaný fotbalový trpaslík, snaží se hrát jednoduše dopředu, to znamená nákop a brát odražené balony ze druhé vlny. Myslím, že to nebude ani tak o Andoře jako spíš o naší hře,“ je si Dovalil vědom toho, že nová česká lvíčata čeká ještě hodně práce, na jejímž konci ale může stát sladká odměna.

Například ta v podobě postupu na první společnou vrcholnou akci - mistrovství Evropy v roce 2013, které pořádá Izrael.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme