Fotbalová reprezentace model naturalizace cizinců zatím nevyzkoušela

Pro českou fotbalovou reprezentaci začíná utkáním s Nizozemskem nový kvalifikační cyklus. V ideálním případě skončí postupem na mistrovství Evropy, ale jisté to samozřejmě není. Zvlášť když je teď v českém fotbale krutý nedostatek fotbalistů s dobrou formou z kvalitních evropských klubů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Rosický (vpravo) a David Lafata na reprezentačním tréninku před kvalifikačním zápasem s Nizozemskem

Tomáš Rosický (vpravo) a David Lafata na reprezentačním tréninku před kvalifikačním zápasem s Nizozemskem | Zdroj: ČTK

Nejeden národní tým si pomáhá naturalizací cizinců. Česká reprezentace se ale cestou počešťování šikovných hráčů odjinud se vztahem k Česku zřejmě jen tak nevydá.

„Pokud máte informace o tom, že by nějaký hráč v anglické lize měl prababičku z Česka, tak dejte vědět. Poptáme se, jestli by nechtěl jít reprezentovat,“ vtipkoval Pavel Vrba.

Přehrát

00:00 / 00:00

"Přesvědčit cizince, aby nás reprezentovali, není cesta," tvrdí předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta

Ostatně i v Plzni, kde pro něj na klubové úrovni byli zahraniční hráči mnohem přístupnější, si vystačil s Čechy a Slováky. Výjimečně se odvážil sáhnout po Rusovi nebo Arménovi.

Studování rodokmenů a hledání českých kořenů ale není jedinou cestou, jak objevit a přivést do české reprezentace kvalitního cizince. I když výhodu samozřejmě mají země s kolonialistickou minulostí, jako je třeba Nizozemsko, nebo s přirozeným přísunem cizinců ze zemí se silnou fotbalovou kulturou, jako je například v poslední době Švýcarsko.

„O hráče, o které jsme měli zájem, aby se počeštili, do toho nešli. Naopak, odešli do zahraničí. Vadí mi to, protože možnosti byly velmi zajímavé. Kdyby měl Kweuke, nebo hlavně Bony (Wilfried) české občanství, určitě bych se na něj obrátil. Bonyho bych bral do týmu všemi deseti,“ má jasno reprezentační kouč.

Oba bývalí útočníci Sparty ale hrají za své rodné země Kamerun a Pobřeží slonoviny. Model udělat reprezentanta z cizího hráče, který se v zemi usadil a fotbalově prosadil v některém z klubů, přitom už zafungoval i ve státech, které nemohou těžit z přirozeného přistěhovalectví.

Za Slovensko hrajec napůl Tožan, napůl Francouz

Vzpomeňme Nigerijce Olisadebeho, který šest let reprezentoval Polsko, a třeba za současný slovenský tým hraje napůl Tožan, napůl Francouz Guédé.

Český fotbal zatím tenhle model nevyzkoušel, na rozdíl třeba od basketbalu s počeštěným Američanem Whitfieldem nebo od házené s Rusem Radčenkem coby oporou českého týmu.

„Líbilo by se nám, kdybychom měli do útoku Edina Džeka s Bonym Wilfriedem. Hráči u nás ale působili jen chvíli, nemají tady kořeny, zázemí ani historii. Přesvědčit je, aby nás reprezentovali, není cesta. Cestou je zkvalitnění přípravy a výchovy,“ tvrdí předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta.

Zatímco Nizozemsko večer na Letné nastoupí s hráči, kteří mají předky ze Surinamu, Antil nebo Indie, české mužstvo si musí vystačit s prostorem od Aše po Jablunkov. Přímý přenos celého zápasu nabídne od 20.45 internetový stream Český rozhlas Sport na webu zpravy.rozhlas.cz.

Jan Kaliba, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme