Fotbalová Sparta možná nastoupí v EL na Feyenoordu s nejmladší zálohou

Rozdíl zhruba šedesáti decibelů teď na vlastním sluchu poznají fotbalisté Sparty. Zatímco minulé ligové utkání odehráli kvůli disciplinárnímu trestu před prázdnými tribunami, na hřišti Feyenoordu si mohou co do prostředí připadat jako na rockovém koncertu. První utkání play-off Evropské ligy, ke kterému Pražané odletěli do nizozemského Rotterdamu, ale pro Letenské nebude jen zatěžkávací smyslovou zkouškou. Pro mladé sparťanské záložníky to může být i velký test psychické odolnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Krejčí slaví první gól v síti Liberce | Zdroj: ČTK

V hledišti Feyenoord Stadia to hučelo hlavně před deseti lety, kdy klubovou hymnu "Ruku v ruce" zpívalo i přes padesát tisíc fanoušků, v sezoně, kdy červenobílí nakonec vyhráli pohár UEFA. Předchozí roky už zdaleka tak úspěšné nebyly, a o to častější byly protesty radikálnější části příznivců proti přestupové politice vedení.

I tak ale na poslední ligové utkání proti Heerenveenu dorazilo na tribuny 44 tisíc lidí, a to je pořádný rozdíl ve srovnání s Gambrinus ligou. Tím spíš, když svůj poslední duel sparťané sehráli bez diváků.

„Já osobně se nebojím a stejnou mentalitu se snažíme přenášet i na hráče. Když porovnáte ročníky narození hráčů obou týmů, tak věková hranice je hodně podobná. Feyenoord sází hodně na mladé hráče, byť má v kádru několik zkušených fotbalistů,“ říká trenér Pražanů Vítězslav Lavička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Souboj Sparty s Feyenoordem je duel klubů se stejnou strategií

Když ještě sám za Spartu hrával, byl věkový průměr záložní řady mnohem vyšší než té, kterou teď pošle na trávník. A pokud ve středové linii ještě nebude uzdravený Marek Matějovský, a bude stejná jako ta z minulého ligového duelu s Českými Buějovicemi, bude vůbec nejmladší, s jakou kdy k duelu evropského poháru Sparta nastupovala.

„Pro mě je to super. Když nastupuji se staršími hráči, tak jsem více nervózní. Tahle mladší sestava je pro mě dobrá, protože jsme tak nastupovali už v dorostu a jsme sehraní,“ z těchto slov Pavla Kadeřábka je znát, že by mu záložní řada složená výhradně z hráčů ještě nedávno dorosteneckého věku nevadila, naopak, ostatně soupeř je na tom dost podobně.

Kouč Lavička už to zmiňoval. Kádr Feyenoordu je také hodně mladý, a týká se to i základní jedenáctky. Jen díky dvěma třicátníkům Mathijsenovi a Schakenovi je věkový průměr větší než 24 let. A pak také:

„Buď je hráč dobrý, nebo špatný. Nejde o to, jestli mu je 30 nebo 18,“ má v otázce věku jasno jeden ze stoperů Sparty Ondřej Švejdík, který má čtveřici mladých záložníků většinu zápasu před sebou.

„Spíš jde o to, že když jsme pod tlakem nebo musíme, tak je na těch mladších hráčích, což je logické, vidět nervozita. Mají větší obavy z toho, aby neudělali chybu, nejsou pak tolik aktivní, jako kdybychom vedli třeba 1:0.“

A to je možná případ i prvního duelu play-off Evropské ligy, ve kterém Pražané nemají co ztratit, a ve kterém tedy hučící kotel Feyenoord Stadia nemusí mladé sparťanské záložníky rozhodně usmažit.

Jaroslav Plašil, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme