Fotbalová Sparta přivítá izraelský Kirjat Šmona, hrozí ostuda kvůli rasismu

Jako by to UEFA tušila. Evropská fotbalová unie vyhlásila týden proti diskriminaci a rasismu, zrovna když nastoupí Sparta proti izraelskému Hapoelu Kirjat Šmona. Letenský klub se sice ke kampani připojuje, ale část jeho fanoušků svého soupeře nejspíš láskyplně nepřivítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sraz fanoušků Sparty před fotbalovým derby se Slavií, které se hrálo 29. září na Slavii v pražském Edenu | Zdroj: ČTK

„Celkově si myslím, že Sparta je klub otevřený všem náboženským kulturám. Moc bych si přál, aby prostředí během fotbalového utkání proti Šmoně bylo takové, jako při minulých zápasech v evropských pohárech,“ přeje si trenér Sparty Vítězslav Lavička.

Je ale dost pravděpodobné, že se přání obrovského gentlemana nevyplní. Vždyť jeden z častých sparťanských pokřiků spojuje Slavii se židovstvím, a tak k němu v souboji s izraelským týmem nebude daleko. Uvědomuje si to i vedení pražského klubu, které tohle téma na schůzce s fanoušky probíralo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli chování fanoušků Sparty hrozí po utkání s Hapoelem Kirjat Šmona mezinárodní ostuda

„Apelovali jsme na zástupce fanouškovských skupin, aby se vyvarovaly jakýchkoliv excesů. Zpětná vazba byla velmi dobrá, ale bohužel se nám nikdo nezaručí za jednotlivce, kteří mohou udělat nějaký problém. My ale věříme, že se nic takového nestane,“ připojuje se k Lavičkovi i Ondřej Kasík, který má ve Spartě na starost také komunikaci s fanoušky.

Většina z nich při skandování rasistických hesel mlčí. A pokud k nim dojde i dnes proti Hapoelu, bude se zároveň třást, aby UEFA Letnou nezavřela.

„Myslím si, že na zápas proti Lyonu by mohla přijít nějaká pokutička a uzavření půlky stadionu, jako to tenkrát bylo proti Arsenalu. A polovina lidí si kupuje lístky na tyto zápasy kvůli týmu jako je Lyon, který má zvuk,“ říká věrná sparťanská fanynka Lucie, která tak v nejhorším případě o poslední domácí zápas v Evropské lize proti Lyonu přijde.

S antisemitskými pokřiky je smířený i srbský obránce Kirjatu Šmona Dušan Matović: „Když jsme hráli s Atklétikem Bilbao, tak tam byly také pokřiky. Ale myslím si, že to zápas herně neovlivní.“ Vůbec nikdo by se ale určitě nezlobil, kdyby tentokrát na Letné na rasistické pokřiky nedošlo, protože jinak z toho také může být mezinárodní ostuda.

Jan Suchan, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme