Fotbalová Sparta si jako poslední evropský soupeř zahraje na stadionu San Mamés v Bilbau

Fotbalisté Sparty zakončí pozdě večer své vystoupení v základní skupině Evropské ligy. Zatímco Pražané si soutěž zahrají i na jaře, pro Athletic Bilbao bude zápas naopak hodně smutný. Jednak jím uzavřou své letošní pohárové působení a jednak bude malou rozlučkou s legendárním domácím stadionem San Mamés.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do zdí stadionu San Mamés se píše fotbalová historie už téměř 100 let | Foto: Michal Jurman

„Všechno začalo svatým Mamésem a legendou o lvech, byl jste v katedrále San Mamés tady za rohem?"

Legendou o svatém Mamésovi, který jako jediný dokázal zkrotit divoké lvy, zahajuje naše vyprávění Rafa, průvodce fotbalovým stánkem v Bilbau. Kostel San Mamés, podle kterého byl pojmenován zdejší stadion, je hned vedle stařičkého sportovního komplexu. Ten byl otevřen už v roce 1913 a místní mu neřeknou jinak než "katedrála".

"Tohle je náš Rafael Moreno Aranzadi neboli Pichichi, to byla jeho přezdívka, jeden z našich nejslavnějších hráčů, legenda Bilbaa a náš první hráč v reprezentaci. Po něm se dnes jmenuje cena pro nejlepšího střelce španělské ligy, kterou se chlubí třeba Messi," ukazuje mi Rafa na hlavní tribuně bustu slavného zdejšího hráče, který byl vůbec prvním, kdo na tomto stadionu vstřelil gól.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sparta si jako poslední evropský soupeř zahraje na starém stadionu Athletiku Bilbao

Za devět let profesionální kariéry, než v roce 1922 ve třiceti letech zemřel na tyfus, si vysloužil takovou pověst, že je v Baskicku uctíván dodnes a uctívat ho zde musí i všichni soupeři.

„Vždy před zápasem jdou kapitáni k bustě Pichichiho a položí k ní čerstvé květiny, je to tradice," prozrazuje Rafa.

Tenhle rituál ale platí pouze při první návštěvě klubu na stadionu San Mamés, a tak se mu Sparta dnes večer vyhne. I tak letenští vstoupí navždy do historie tohoto baskického klubu. Budou totiž posledním evropským soupeřem, který se na tomto legendami opředeném stadionu proti domácím fotbalistům postaví.

Busta Rafaela Moreny Aranzadina neboli Pichichi na hlavní tribuně, patří k největším pokladům stadionu San Mamés | Foto: Michal Jurman

„Stadion má kapacitu 40 tisíc fanoušků, po letošní sezoně ale bude po sto letech zbourán. Vedle něj se staví už nový, moderní a také větší. Na tradice si tady mnozí potrpí, ale změny jsou v tomto ohledu nutné," vysvětluje Rafa.

Stařičký duch na vás dýchne opravdu na každém kroku tohoto výjimečného prostoru, který bude ale brzy srovnán se zemí. Ještě předtím ale Lvi, jak se díky svatému Mamésovi hráčům Athletiku přezdívá, vyběhnou naposledy na evropské scéně před tribuny, na kterých se domácímu týmu držely pěsti bez jednoho roku už celé století.

Alena Benešová, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme