Fotbalové MS "20" bez obhájce titulu

Čeští fotbalisté vstoupí zítra v Port Saídu do mistrovství světa dvacetiletých proti Austrálii. A řečeno tenisovou terminologií, budou prvním nasazeným týmem. Obhajují totiž stříbrné medaile z Kanady 2007 a jejich tehdejší finálový přemožitel, celek Argentiny, se do Egypta překvapivě vůbec nekvalifikoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Argentina

Pro Argentinu jde o sportovní tragédii až ostudu, vždyť je vítězem pěti z posledních sedmi světových šampionátů, a tedy velmocí nejen v dospělém, ale i juniorském fotbale. V Egyptě ale chybí, i když se mezi čtyřiadvacítkou účastníků objevují například Tahiťané.

„Pokud se stanu Rakousku, Belgii i třeba českému týmu, že nepostoupí na mistrovství světa, tak si musíme uvědomit, že holt jsme měli slabší generaci a že nám to nevyšlo. Pokud by neměla postoupit Brazílie, Argentina, Španělsko nebo i třeba Anglie, tak si troufnu říct, že tam ta tradice je tak velká, a základna tak široká, že by se nemělo stát aby nepostoupily," říká český kouč Egypta a trenér úspěšného českého týmu z roku 2007 Miroslav Soukup.

Argentinci skončili v jihoamerické kvalifikaci šestí a na šampionátu nejsou. Postoupili Brazilci, se kterými se český tým utká ve středu, Paraguay, která bude v pondělí soupeřem Soukupova Egypta, Uruguay a Venezuela, což je prvotřídní senzace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalové MS "20" bez obhájců titulu

Miroslav Soukup ale slova o senzaci mírní: „Věřte, my jsme třeba hráli přípravu s Venezuelou. Tři špičkoví útočníci, výborný brankář, silný kvalitní tým! Nedivím se, že postoupil! Nedivím, protože hráli výborný fotbal. A my jsem s nimi, i s trochou štěstí, vyhráli 2:1."

Krize argentinského fotbalu?

Pro prezidenta FIFA Seppa Blattera je absence Argentiny projevem krize tamního fotbalu: „Nejenže chybějí tady v Egyptě, mají také co dělat, aby se jejich A-tým dostal na své mistrovství světa příští rok v Jižní Africe. Zřejmě je to signál, že tahle velmoc je v krizi."

Argentinský výpadek pochopitelně zaznamenal i trenér české reprezentace Jakub Dovalil. Ten na něm nachází v obecné rovině pozitiva: „Je to jedna z věcí, která je na fotbale hezká, že ani nejlepším mužstvům nezaručuje úspěch pořád. Že pořád se musí tvrdě makat, pracovat!"

Na druhou stranu ale Soukup přiznává, že pro český tým není neúčast Argentiny výhodou: „Pro nás to bude o to horší, že jakoby budeme první na ráně, protože když vypadla Argentina, tak my jsme s ní minule, před dvěma lety, hráli finále. Takže se tam na nás může strhnout jakoby nějaký tlak."

Češi jako, tenisově řečeno, první nasazený celek, hrají úvodní zápas proti Austrálii v neděli od 18 hodin 30 minut.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme