Fotbalové MS se hraje už 85 let. První šampionát vyhrála domácí Uruguay

Uruguayským národním sportem je fotbal a dobře to bylo poznat hlavně ve třicátých letech minulého století. Jihoamerická země vyhrála vůbec první mistrovství světa, které přesně před 85 lety právě v Uruguayi začalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První mistři světa ve fotbale. Tým Uruguaye z roku 1930 | Foto: Wikipedia

Symbolem šampionátu se v Montevideu stalo Estadio Centenario - mohutný stadion vybudovaný speciálně pro turnaj. Jeho stavbu ale zbrzdily prudké deště, a tak zatěžkávací zkouškou bylo až utkání základní skupiny mezi Uruguayí a Peru.

Kapacita přes 73 000 míst zejména na zápasy domácích naprosto nedostačovala, na semifinále Uruguaye proti Jugoslávii se tam prý vměstnalo téměř sto tisíc diváků a na finále domácích proti Argentině zůstaly ještě desetitisíce před stadionem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Některé evropské týmy na první fotbalové MS nedorazily, přesto na něj chodilo přes 100 tisíc diváků. Uruguay 1930 připomněl Martin Charvát

Šampionátu se zúčastnilo jen 13 zemí, některé evropské státy jako Itálie nebo Anglie účast odmítly především kvůli drahé cestě přes půl světa. To mělo dohru i při následujících šampionátech, protože Uruguay pro změnu bojkotovala druhé mistrovství na Apeninském poloostrově 1934.

I když bylo mistrovství v Uruguay organizováno se vší pečlivostí, nevyhnuly se mu problémy, které ukazovaly, že domácí pořádají turnaj hlavně z vlastního nadšení pro fotbal. K utkání Brazílie s Bolívií nastoupily oba týmy v bílých tričkách - až o poločase se Bolivijci převlékli.

Rozhodčí John Langenous pískal finále v kopačkách, pumpkách a nahoře měl oblek a kravatu.

A míč, ten připomínal kouli jen vzdáleně. Aby nebyl některý z týmů znevýhodněn, hrála se polovina finále s urugvajským míčem a polovina s argentinským. Nakonec vyhráli domácí nad svým úhlavním rivalem 4:2 a stali se prvními mistry světa ve fotbale.

Martin Charvát, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme