Fotbalové 'zpomalení' Mateje Krajčíka

Před rokem odcházel z fotbalové Slavie do italské Serie „A" jako moderní rychlý krajní obránce. V létě se vrátil a marně se v týmu českého mistra snažil oživit zašlou slávu. Každý včetně trenéra Karla Jarolíma viděl, že ten starý Matej Krajčík někam zmizel. A přitom se nedá říct, že by slovenský fotbalista v jihoitalské Reggině nehrál. Jednu z příčin jeho proměny můžeme hledat ve stylu, jakým se na Apeninském poloostrově fotbal hraje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matej Krajčík

Matej Krajčík | Foto: SK Slavia Praha

Dá se s klidem v duši ověnčit přívlastkem chodící. Mateje Krajčíka jsem shodou okolností viděl, když nastoupil proti Marku Jankulovskému a poslední Reggina při té příležitosti v únoru remízou 1:1 obrala AC Milán na San Siru o dva body.

Tehdy za milánský klub válel David Beckham. Exekutor přímých kopů k pohledání, ale rozhodně žádný velký běžec. Jenže při nezáživném a uspávajícím stylu italské Serie „A" to byl právě anglický reprezentant, kdo se po milánském trávníku pohyboval nejčiperněji. To vypovídá o italském fotbale mnohé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalové 'zpomalení' Mateje Krajčíka

„Tak ono je to pravda, když si vybavuji ten zápas. Třeba otec se byl dívat, když jsme hráli na Interu Milán a taky z toho byl otrávený. Hráli jsme vlastně s týmem, který dvakrát po sobě vyhrál Serii „A". Není to žádné nasazení. V Itálii třeba i na tréninkách, je trošku malinko souboj a oni se hned válejí, padají na zem a vybavují se o tom pět minut. Takže opravdu člověk se nedostane do toho tempa pomalu ani na tréninku. Takže to není s nimi nahoru dolu. Ale prostě ztratí se balón, oni se zatáhnou a potom už je to postupný útok. Takže to potom vypadá, že je to takové lenivé," charakterizuje fotbal v zemi mistrů světa Matej Krajčík.

A nepřizpůsobte se takovém stylu, nic jiného vám v podstatě ani nezbývá. Italové zkrátka umějí udolat své soupeře jinými zbraněmi než neúnavným pohybem a stylem hry, při kterém náběh střídá náběh a divák se pomalu nestačí usadit na sedačku, jak neustále vzrušením povstává.

Italské kluby v Evropě ztrácí

Italské publikum místo toho nejčastěji zvedají a k divoké gestikulaci nutí verdikty rozhodčích. Na evropské scéně italské týmy kolikrát dokážou přeřadit na vyšší rychlost, i když slávista Krajčík si myslí, že to neplatí tak docela a že mírný ústup italských klubů ze slávy let minulých není náhodný. Zvláště v konfrontaci s anglickým stylem Italové nestačí.

„Mají úspěchy na evropské scéně. Ale pak třeba, když jsem to zase viděl s Manchesterem United, když hrál Inter Milán, tak prostě v té 70. minutě odešli. Protože kdyby se opravdu vzala statistika čistých minut, kolik se hraje ten zápas, tak v Anglii je to minimálně o deset minut čistého času víc než v Itálii," vystihuje zajímavý postřeh Matej Krajčík.

A jeho platnost konec konců potvrdil třeba i nedávný kolaps Juventusu Turín, který absolutně nezachytil tempo, které na jeho stadionu nasadil v přímém souboji o postup do osmifinále Ligy mistrů poměrem 4:1 triumfující mnichovský Bayern.

A nechybělo mnoho, aby se z nejprestižnější soutěže pakovaly i oba milánské kluby. Jen Fiorentina si razila cestu dál s přehledem. Zajímavé bude sledovat nejen italské kluby v jarní fázi Ligy mistrů, ale i tamní reprezentanty při snaze obhájit titul světových šampiónů. Dostaneme další dílčí odpověď na otázku, jestli se dá s lenivým fotbalem uspět. Tak jak to kromě Italů dokázali třeba i Řekové na mistrovství Evropy 2004.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme