Fotbaloví reprezentanti budou v kvalifikaci dostávat část prémií hned

Fotbaloví reprezentanti už nebudou odjíždět ze zápasů národního týmu s peněženkou prázdnější než před příjezdem na sraz. Zaručuje to nový prémiový řád, který právě vstupuje v platnost a se kterým by Češi měli doplout až do Brazílie. Právě tam se bude hrát za dva roky mistrovství světa, za kterým tým Michala Bílka vykročí v sobotu v Dánsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští fotbalisté trénují na stadionu, kde odehrají na ME zápasy skupiny A | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Naše odměna v minulé kvalifikaci nebyla žádná, až pak retrospektivně po postupu se to zpětně doplácelo. Teď se to mění, část dostaneme hned a část po případném postupu,“ popisuje jeden z týmových vyjednavačů Petr Čech dohodu s vedením Fotbalové asociace, která se prý upekla během dvou minut.

Nemění se totiž výše prémií. Za každou výhru, ať je to proti Maltě nebo Itálii, dostane každý reprezentant 150 tisíc korun, za remízu třetinu. Rozdíl je v tom, že část peněz fotbalisté dostanou okamžitě - bez ohledu na to, jestli mužstvo z kvalifikace postoupí.

„Myslím si, že je to férové. Máme teď po úspěchu a v kase rezerva je, takže měníme systém. Ivan Hašek vyjednával prémie a startovné v době, kdy jsme nepostoupili. Takže jsem se změnou souhlasil,“ říká šéf českého fotbalu Miroslav Pelta a poukazuje na to, že model z minulé kvalifikace byl podle něho jen dočasným a krizovým řešením, na které hráči přistoupili ze své dobré vůle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští fotbalisté už nebudou z reprezentačních srazů odjíždět v mínusu

Kdyby se národní tým nekvalifikoval na Euro, po celé dva roky by nastupovali za reprezentaci bez nároku na odměnu. A to je podle manažera národního mužstva Vladimíra Šmicera chyba.

„Nejsou tady jenom hráči, kteří hrají v Chelsea a dalších bohatých klubech. Jsou tady i kluci z ligy. Čechovi je asi jedno jestli hraje za prémie, má slušnou smlouvu v Chelsea, ale ne všichni jsou na tom stejně. I z hlediska motivace je to dobře.“

Zkrátka, hrát za národní tým je sice i v dnešní době ctí, ale v tomhle případě úplně neplatí, že chudoba cti netratí. Sice není znám případ reprezentanta, který by kvůli nevyplaceným prémiím musel jít žebrat o jídlo, ale problém je podle Petra Čecha jinde.

„Za minulé kvalifikace se stalo, že hráč přijel na sraz národního týmu a odjížděl v mínusu. To je podle mě špatně. Představte si mladého kluka z české ligy, který přijede plný radosti, odjede v mínusu a pak už ho nikdo nikdy nepozve. Jeho zážitek s reprezentací by asi nebyl nejlepší. Chtěli jsme se tomu vyhnout. Může to znít legračně, ale když máme divácké lístky k dispozici, tak si je kupujeme. Když to uděláte pro 10 lidí, tak v plusu určitě neodjedete.“

A to se má teď změnit, zbývá už jen formalita - souhlas výkonného výboru Fotbalové asociace, který se sejde v úterý.

Jan Kaliba, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme