Fotbaloví reprezentanti rozhýbali zimní přestupový trh

Do Sparty Lukáš Vácha a David Lafata, do Plzně zase zamířili Stanislav Tecl a Jan Kovařík. Fotbaloví reprezentanti rozhýbali zimní přestupní trh, kromě nich se navíc do ligy vrátili ze zahraničí třeba Martin Fenin nebo David Jarolím a Radoslav Kováč. Skoro to i budí dojem, že je v českém fotbale dost peněz na to, aby do ligy přicházeli kvalitní hráči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhou branku Jihlavy vstřelil Stanislav Tecl | Foto: Jan Kodet

Tecl a Lafata za 20 milionů, Vácha za 15 a za Kovaříka dala Plzeň údajně 12 milionů korun. Takové přestupy mezi českými kluby tu už roky nebyly. Přesněji od dob, kdy hrály Sparta a Slavia na začátku tisíciletí pravidelně pokročilé fáze evropských pohárů.

„Když se člověk podívá, kdo se sem všechno vrací – David Jarolím, Radek Kováč a další – napadne ho, že česká liga za pět let zvýšila svoji úroveň. Sám jsem zvědavý, jak se budou nebo nebudou prosazovat,“ všiml si nově slávistický útočník Martin Fenin.

České kluby teď v praxi vidí, k čemu bylo přát Plzni co nejúspěšnější loňské tažení Ligou mistrů. Jihlava má díky prodeji Tecla na chod klubu, mládeže i posily, Tecl naopak šanci, že se díky Plzni a účasti v Evropských pohárech dostane do prestižního zahraničního klubu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do české ligy se vracejí velká fotbalové jména, kvalita ligy podle mnohých roste

„To je zkrátka to, co zahraniční kluby hledají. Dneska nekoupí jen tak nějakého hráče z české ligy. Chtějí někoho, kdo prokáže svoji kvalitu v rámci působení v evropských ligách – nejlépe v Lize mistrů, a v reprezentaci. A k tomu by měl mít ještě adekvátní věk,“ vysvětluje hráčský agent Viktor Kolář ze společnosti SportInvest, že současná situace není zas až tak krásně vybarvená, ale spíše černobílá.

„Kdyby měl kterýkoli klub možnost prodat hráče do zahraničí, tak ho raději prodá do zahraničí,“ tvrdí Kolář.

Ano, sice je momentálně v české lize na tři desítky hráčů, kteří mají nějakou zkušenost s reprezentací. Ale jen velmi málo z nich má na to, aby se dostali do zahraničního prvoligového mužstva, kde by pravidelně hráli. Jedním z té trochy je například mladý záložník Vladimír Darida, hrající pochopitelně za Viktorii Plzeň.

„V tuhle chvíli, kdyby měla Plzeň chuť, může Daridu velice rychle transferovat do zahraničí, dostala by za něj významnou finanční částku. Je dobře, že tu takoví hráči v lize jsou a že tu třeba nějakou dobu ještě zůstanou. Pak teprve odejdou, za ně přitečou peníze, za které mohou kluby koupit další hráče,“ uzavírá Viktor Kolář už léta praktikovaný koloběh, který ale díky dvěma silným klubům opět začíná mít dostatečnou finanční náplň.

Martin Charvát, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme