Fotbaloví rozhodčí budou kvůli svým chybám 'po škole'

Možná si to ještě ze svých školních let pamatujete. Kdo zlobil nebo komu to zrovna dvakrát nešlo, zůstal ve třídě i po vyučování. Teď můžeme něco podobného pozorovat i ve fotbale, s tím rozdílem, že místo žáků budou "poškoláky" chybující rozhodčí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fotbalový rozhodčí

Až příliš omylů natropili fotbaloví rozhodčí v úvodních zápasech jarní části Gambrinus ligy, a platí to hlavně pro první dvě kola, po kterých rozdával rozzlobený šéf svazové komise sudích Luděk Macela tresty a svolal mimořádný seminář.

„Bude tam teoretický písemný test, dále se tam vyskytnou všechny špatně vyhodnocené situace z úvodu jara a potom je v plánu kondiční příprava,“ naznačuje Luděk Macela, co dnes odpoledne zhruba rozhodčí na pražském Strahově čeká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Seminář fotbalových rozhodčích

Sudí budou „po škole" asi tři hodiny, a co se budou doučovat je z prvních jarních kol zřejmé.

„Všechny ty situace ze tří kol, které se odehrály a byly vyhodnoceny špatně, budou prezentované a všichni si k tomu budou moci říct svoje,“ upřesňuje Macela.

Když třeba loni v létě „zlobili" sudí na světovém šampionátu v Jižní Africe, uspořádala FIFA také podobné semináře. Ani tak ne za trest, ale spíš kvůli tomu, aby rozhodčí ukázala veřejnosti v lepším světle, než do kterého se kvůli svým chybám dostali. A tak mohli například novináři sledovat, s jakou úspěšností dokážou asistenti na čáře posuzovat ofsajdové situace.

Na semináři na Strahově možná legrace nebude, a i kdyby byla, veřejnost se o tom nedozví, protože tam novináři nesmí.

„Chci si tam říct všechny ty věci, které potřebuji zopakovat, aby to fungovalo tak jak má,“ vysvětluje Luděk Macela.

Tak aby se už neopakovaly chyby z prvních dvou jarních kol, která byla co do výkonu rozhodčích nejhorší za poslední roky.

Západní Evropa má prý podobné problémy

„Loňský rok se rozhodčím celkem povedl. Teď jejich výkonnost samozřejmě spadla trošičku dolů, protože se udělaly nějaké chyby. Když se podíváme třeba do Anglie, tak jsou kolikrát daleko horší věci. Jen se potvrzuje to, že rozhodčí je lidský faktor a ten chybu udělat může,“ myslí si nestranný pozorovatel Jakub Dovalil, jinak kouč reprezentační jednadvacítky.

Jednoho podstatného rozdílu v řízení zápasů v Gambrinus lize a na západ od našich hranic si ale všiml.

„Na evropské scéně se tvrději trestá simulování a i se daleko méně diskutuje s rozhodčím,“ přidává další postřeh Dovalil.

Jestli budou rozhodčí na semináři probírat i simulování a diskutování s hráči možná poznáme už v dalších jarních kolech. To nejbližších začíná už v pátek zápasem vedoucí Plzně s Českými Budějovicemi.

Jaroslav Plašil, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme