Fotbalovou tragédii na Hillsborough mohlo přežít víc lidí

Největší britskou fotbalovou tragédii na Hillsborough mohlo přežít až 58 z 96 obětí. Vyplývá to z nové analýzy, kterou zveřejnil deník Guardian. Po 23 letech od neštěstí se objevují nové skutečnosti, které zřejmě povedou k vlně žalob a trestních stíhání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na památku obětí tragédie v Hillsborough drží diváci před zápasem anglické Premier League mezi Liverpool a Manchester United barevné kartičky | Zdroj: Reuters

Rychlejší zásah záchranných složek mohl dopady katastrofy na stadionu v Sheffieldu podstatně zmírnit.

Podle detailní zprávy vyšetřovací komise z minulého měsíce mohlo přežít 41 fanoušků Liverpoolu. Podle Guardianu jich ale záchranáři mohli spasit až 58.

Čísla mohou mít zásadní vliv na případnou podobu žalob. Ze zabití by se mohli zodpovídat jak policisté a záchranáři, tak funkcionáři pořádajícího Sheffieldu Wednesday a Fotbalové asociace.

Šokující závěry vyšetřovací komise vedly minulý měsíc k omluvě samotného premiéra Davida Camerona. Nová zjištění tento týden také vyústila v ustavení největšího nezávislého vyšetřování britské policie v jejích dějinách.

Strážci zákona jsou podezřelí z pochybení na místě neštěstí i pozdějšího falšování důkazů.

Jiří Hošek, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme