Fotbalový Africký pohár předčasně vyvrcholil bojem o mír v Mali

Ve 20 hodin začne finálové utkání letošního Afrického poháru mezi Zambií a Pobřežím Slonoviny. O třetím nejlepším celku je jasno už po včerejšku. Stal se jím překvapivě výběr Mali, který ale v kontextu událostí ve své zemi příliš radosti k oslavám zcela určitě nemá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Mali slaví zisk bronzových medailí na Africkém mistrovství | Zdroj: Reuters

Vítězství 2:0 nad vysoce favorizovanou Ghanou, která lpí na svém evropském týmovém pojetí, patří k největším v historii reprezentace Mali. Ta slaví zisk cenného kovu poprvé od roku 1972, kdy se tato země radovala ze stříbra.

Letos je ale zmíněný úspěch o to cennější, v jakém rozpoložení jej fotbalisté Mali dosáhli.

„Odehráli jsem zde spoustu dobrých utkání. Doufám, že se nyní i díky nám země spojí a přestanou ty hrozné věci, které se dějí. Jsme přece všichni Malijci, jde nám o to samé," naráží kapitán Mali Seydou Keita na to, že ani přes úspěchy na hřišti nemohli jeho spoluhráči přestat myslet na probíhající krvavé nepokoje na severu jejich země.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalový Africký pohár předčasně vyvrcholil bojem o mír v Mali

Tam v okolí města Timbukto dochází k lynčování zástupců kmene Tuaregů. Fotbal je sice o emocích, o takovéto by ale asi nestál žádný hráč.

„Fotbal je o emocích a všichni, kteří jsou jeho součástí, by se toho měli snažit využít ku prospěchu věci. Fotbal je ohromně důležitou součástí tohoto světa," nechal se přímo v Africe slyšet i samotný Pelé, který se zúčastní i dnešního finále mezi Zambií a favorizovaným Pobřežím Slonoviny.

Vyvrcholení turnaje bude důležité ale pouze co se týká konečného výsledku. Fotbal je o emocích a svůj emocionální vrchol už má Africký pohár za sebou. Právě v podobě vystoupení fotbalistů Mali.

Vystoupení, o kterém se alespoň pro samotné Malijce bude moci začít mluvit jako o úspěšném možná až poté, co se ukáže, zda ustanou nepokoje uvnitř této jihosaharské republiky.

Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme