Fotbalový Baník se bude stěhovat do Vítkovic, fanoušci protestují

Fotbalový Baník Ostrava má po téměř 80 letech opustit slezskou část města a přestěhovat se do Vítkovic. Tradiční stadion Bazaly totiž přestane od roku 2012 vyhovovat regulím. Už léta se sice mluví o stavbě nového stadionu, plán se ale stále více vzdaluje. Město teď vzkázalo, že kvůli fotbalu opraví stávající stadion ve Vítkovicích. Část fanoušků je proti, někteří dnes vtrhli na radnici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stadion Bazaly | Foto: Tomáš Adamec

Čtyři desítky fanoušků chtěly na tiskovou konferenci města, dovnitř se ale stoupenci slezského klubu nedostali. Magistrát alespoň vyzdobili nálepkami, které Vítkovice odmítají. Nešetřili přitom ani historické obložení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalový Baník se přes protesty fanoušků bude stěhovat do Vítkovic. Více v reportáži Sylvie Mikulcové

Vedení radnice dnes oznámilo, že od srpna chce začít opravovat městský stadion ve Vítkovicích. Rekonstrukce přijde podle odhadů náměstka primátora Martina Štěpánka (ODS) na 300 až 400 milionů korun.

„Největší změny se budou týkat diváckého zázemí, to znamená rekonstrukce ochozů, připravujeme novou protilehlou tribunu ke stávající. Musí být rovněž druhý přístup, aby byly odděleny sektory fanoušků, a rovněž parkovací plochy musí být zvýšeny,“ upřesnil Štěpánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek primátora Ostravy pro oblast sportu Martin Štěpánek v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Přestavěný stadion má mít kapacitu 14 tisíc lidí, stavební práce by podle Štěpánka měly začít letos na podzim. „Předpokládáme, že doba realizace by byla dva až dva a půl roku,ale úplně přesně to budeme vědět, až se dokončí projektová dokumentace,“ doplnil náměstek.

Baník Ostrava přesunem na sportoviště s atletickým oválem takříkajíc utíká hrobníkovi z lopaty. Klub by mohl přijít o prvoligovou licenci, potvrzuje zástupce Baníku Jakub Kahoun:

„V tomto okamžiku je to realita, která znamená, že Baník může pokračovat dál v Ostravě, což samozřejmě byl prvořadý cíl a úkol. Přestože jsme dlouho říkali, že stadion na Bazalech nebude splňovat parametry v roce 2012, tak se až teď situace zkonkretizovala pod časovým tlakem.“

Protože by se měla i nadále zpřísňovat bezpečnostní nařízení Českomoravského fotbalového svazu, i toto řešení může být provizorní.

Politici slibovali nový stadion, stavět se nebude

Nový stadion byl v Ostravě i jedním z ústředních témat komunálních voleb. Jak sociální, tak občanští demokraté slibovali, že město postaví ryze fotbalovou arénu.

"Asi jsme se unáhlili, momentálně na to nemáme finanční zdroje," uvedl primátor Petr Kajnar (ČSSD) na tiskové konferenci. Podle něj však město o novém stadionu výhledově nepřestává uvažovat.

Kauza nového stadionu se v Ostravě přetřásá od roku 2004. Baník musel po zisku mistrovského titulu kvůli účasti v předkole Ligy mistrů investovat do modernizace, ale její další etapa je podle odhadů stavitelů nerentabilní.

Martin Hromádka, Silvie Mikulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme