Fotbalový básník Antonín Panenka dnes slaví 65. narozeniny

Býval vynikajícím fotbalistou, ale kromě toho je také zřejmě nejslavnějším vynálezcem bez patentu. Řeč je o bývalém reprezentantovi Antonínu Panenkovi, který vymyslel originální střelu ze značky pokutového kopu a kterému je právě dnes 65 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Panenka s dresem Bohemians, který dostal k 65. narozeninám | Foto: ČTK

Sedmdesátník Josef Kolman má na sobě zelenou šusťákovou bundu se znakem klokana, fotbal hrával v podobné době jako dnešní oslavenec a při té příležitosti vzpomíná na jeden historický paradox. "Hřiště sice bylo horší než dneska, ale myslím, že fotbal byl lepší. Hrávalo se víc technicky a padalo víc gólů."

Právě Antonín Panenka mezi tehdejšími fotbalisty vynikal, díky fantastické kopací technice na branky přihrával a sám jich i dost dával. Na hřiště šel vždycky s plánem pobavit fanoušky, a tak prý jeden čas i trochu žárlil na svůj nejslavnější gól, který všechny ostatní kousky zastiňoval - na vršovický dloubáček, chcete-li padající list, kterým v roce 1976 rozhodl penaltový rozstřel v bělehradském finále mistrovství Evropy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalista Antonín Panenka slaví 65 let

"Já jsem se vždycky snažil hrát pro diváky, pro potěšení. A tahle penalta v podstatě všechno ostatní přehlušila," říká o svém nejslavnějším gólu Antonín Panenka.

Teď jako čestný prezident Bohemians 1905 sleduje zápasy dnešních klokanů z tribuny vršovického Ďolíčku. A chvíli byl i na hřišti, když vedle současného kapitána Josefa Jindřiška přebíral zelenobílý dres s pětašedesátkou.

"Přejeme hlavně zdraví a aby se Bohemka zachránila v první lize. Nejlepší by bylo, kdyby se někomu ve fotbale dařilo tak, jako tenkrát jemu," doufají bývalí fotbalisté a také fanoušci Josef a Michal, kteří rovněž využívají příležitosti Antonínu Panenkovi veřejně pogratulovat.

A k tomuto přání se sluší připojit. Tak všechno nejlepší, pane Antoníne Panenko!

Jaroslav Plašil, Jiří Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme