Fotbalový malíř Kevin: Jeden hráč trvá až devět hodin

O světovém šampionátu v Jižní Africe se říká, že je nejbarevnější v historii. A beze zbytku to platí i pro jednu z budov v Johannesburgu, která je plná obrazů fotbalistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kevin před svými díly v Sandtonu | Foto: Jaroslav Plašil

32 týmů, spousta tváří a také spousta práce od rána do večera. Tak prožívá světový šampionát v Jižní Africe parta mladých malířů, kteří svým štětcem denně zvěčňují na plátno nové a nové příběhy. Ten aktuální se týká těch vůbec nejúspěšnějších hráčů Mistrovství světa, kteří kandidují na Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu šampionátu.

Jsme ve velkém sále společenského centra v Sandtonu, v nejbohatší městské části Johannesburgu, a student Kevin Kayembe si právě otíra do hadříku ruce od barev. Jeden ze zdejších malířů už má skoro hotový další obraz o velikosti 3 x 2 metry, plátno, kterých během šampionátu maluje spolu se svými kolegy desítky.

„Ale ještě to hotové není, ještě si musím vyhrát s některými detaily", říká mi Kevin, který pracuje na jednom ze svých posledních obrazů pro světový šampionát. Na plátně je deset hlav, coby deset fotbalistů, a jinak adeptů na Zlatý míč pro nejlepšího hráče šampionátu.

Kevin má v ruce fotky z časopisů, a kontroluje, jestli si jsou Diego Forlán nebo Wesley Sneijder dostatečně podobní.

„Mohu říct tak osm devět hodin, to je doba, za kterou v průměru takový obraz namaluju. Někdy je to těžké, týmů je hodně, hráčů je hodně, a tak i těch tváří, které jsou na tom všem nejdůležitější, je hodně a už mi za tu dobu docela splývají."

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalový malíř Kevin: Hráči už mi splývají, jeden trvá až 9 hodin

,,Ani se nedá říct, že by některý fotbalista byl na malování těžší než jiný, ale je jasné, že se vám některý povede víc a jiný méně. Ale mám tuhle práci moc rád, jen na ni musíte být dostatečně trpělivý. Chce to opravdu trpělivost," tvrdí Kevin Kayembe, který potřebuje samozřejmě i talent, který mu kdysi pomohli známí objevit.

„Ještě když jsem byl malý kluk a začal kreslit, tak mi kamarádi a známí občas říkali, že bych měl být malířem, a že bych měl studovat nějakou uměleckou školu, abych měl pro svůj talent nějakou kvalifikaci. Tak jsem se přihlásil na uměleckou školu a udělal si diplom."

Kevin: Jsem pyšný, když mě pochválí

Teď studuje Kevin znovu, před dvěma lety se vrhl na internetovou grafiku a design v Johannesburgu a zbývá mu pouze dokončit poslední ročník. Ale teď se ještě pár dní bude věnovat své letní brigádě, a tedy malování fotbalistů. Práce, která ho sice živit zřejmě nebude, ale kvůli které je teď minimálně v Jižní Africe hodně populární.

„Jsem na své dílo pyšný, to víte, když sem někdo přijde, koukne se na nový obraz a řekne, hoši, to se Vám povedlo, tak to je každý pyšný," přiznává Kevin Kayembe, který bude mít už za pár desítek hodin tu čest malovat nové mistry světa.

Jaroslav Plašil, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme