Fotbalový šampionát sledovaly i egyptské novinářky

V našich zeměpisných šířkách je velmi rozšířený stereotyp, podle kterého má žena v muslimské společnosti mizivou šanci na uplatnění a seberealizaci. Nositele této představy by možná překvapilo, kolik místních novinářek se pohybovalo v tiskových střediscích a na tribunách stadionů během světového šampionátu dvacetiletých fotbalistů v Egyptě. Jednou z nich byla Abdelfattah, redaktorka deníku Akhbar Al Youm, což by se dalo volně přeložit v souladu s názvem večerní zpravodajské relace Radiožurnálu jako „Stalo se dnes."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

egyptský trh, ilustrační foto | Foto: Jiří Hošek

,,Náš deník je jeden z největších, nejrozšířenějších a nejlepších nejen v Egyptě, ale v celém arabském světě, " vysvětluje Abdelfattah po jedné z tiskových konferencí na stadionu v Alexandrii.

,, Co se týče sportu, věnujeme se celému spektru, fotbalem či volejbalem počínaje a malými sporty konče. Tenhle turnaj jsme samozřejmě sledovali, protože pro naši zemi šlo o nejvýznamnější sportovní událost roku."

Přehrát

00:00 / 00:00

Novinářka Abdelfattah

Coby Evropana by vás na první pohled upoutala hidžábem, tedy šátkem, kterým chrání své vlasy, považované zde za intimní část těla, před zvídavými mužskými pohledy. Podle Abdelfattah není v Egyptě netradiční žena - novinářka.

,, Tady je novinářek spousta bez ohledu na to, jestli jde o sport, domácí zpravodajství nebo jakoukoli jinou oblast. A zvlášť sportu se jich věnuje pro někoho možná překvapivě hodně, " říká Abdelfattah a vypráví o nejslavnější sportovní novinářce v zemi.

To proto, aby dokladovala, že se žena v Egyptě může na tomto poli - často přisuzovaném pouze mužům - stát opravdovou hvězdou. Ona sama nejradši píše o volejbalu a má k tomu pádný důvod.

,, Nespecializuji se výhradně na fotbal. Hrála jsem volejbal za Al-Ahlí, což je jeden z nejslavnějších klubů v Africe, takže mě nejvíc baví psát o tomhle sportu. Ale fotbal je tu pro každého sportem číslo jedna, takže i pro mě je to hlavní náplň práce, " dokončila představování své osoby coby egyptské novinářky Abdelfattah a pokračovala v zapisování postřehů ozdobným arabským písmem, při čemž jí pero klouzalo pěkně zprava doleva.

Jan Kaliba, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme