Fotbalový šampionát začal. Úvod byl ve velkém stylu

Celá Afrika slaví. V Jihoafrické republice odstartovalo mistrovství světa ve fotbale. Celý ceremoniál začal ve velkém stylu. Choreografové rozvinuli na stadionu Soccer City v Johannesburgu mapu Afriky. To aby bylo jasné, kde se šampionát odehrává. Města zaplnili tančící fanoušci ve žluto-zelených dresech a slavnostní zahájení vidělo 98 tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahajovací ceremoniál MS ve fotbale v JAR.

Zahajovací ceremoniál MS ve fotbale v JAR. | Zdroj: ČTK

Jako první pronesl slova jihoafrický prezident Jacob Zuma. Zdůraznil především sjednocení a význam šampionátu pro Afriku. Ceremoniálu se ale nezúčastnil Nelson Mandela kvůli rodinné tragické události.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šampionát v Jihoafrické republice sleduje Ľubomír Smatana.

Skvělou kulisu šampionátu v jeho úvodním zápase udělali fanoušci. A to nejen na stadionu Soccer City, ale i ve městě. Afričané si šampionát náležitě užívají. Všude lidé tančí a celý stát je zaplavený velikou škálou pestrých barev. Vypadá to, jako by Jihoafrická republika úvodní zápas s Mexikem vyhrála. Ten ale skončil remízou.

Pořádání mistrovství světa ve fotbale v Jihoafrické republice pro tuto zemi na jedné straně představuje obrovskou příležitost ukázat se celému světu. Na straně druhé se ale především v západním tisku objevují obavy, zda Jihoafrická republika pořadatelství zvládne.

„Obavy jsou oprávněné. Dnes jsou ale například v Kapském městě tisíce policistů a platí to také o Johannesburgu. Ale v normálním provozu je Jihoafrická republika velmi nebezpečná země a člověk musí přemýšlet, kam se může vydat,“ upozornil afrikanista Cyril Hromník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Afrikanista Cyril Hromník a socioložka Jiřina Šiklová v Ozvěnách dne.

V tuto chvíli jsou ale podle něj centra měst a bezprostřední okolí stadionů bezpečné. „Problémy ale budou v dopravě,“ připomněl z Kapského města Hromník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mistrovství světa ve fotbale v JAR sleduje také Jaroslav Plašil.

Mistrovství světa ve fotbale není zdaleka jen sportovní událostí. Jde o prestiž a o peníze. Hlavně ale o emoce. Pro spoustu lidí přestává existovat okolní svět, berou si dovolenou, aby mohli sledovat všechny zápasy, jsou ochotní utratit rodinné úspory, aby se mohli vypravit na fotbal přes půl zeměkoule.

„Je to hra, kterou skoro každý aspoň v dětství hrál. A určitě patří k dětským snům, být fotbalistou. Alespoň u chlapců,“ podotkla socioložka Jiřina Šiklová. Fandovství je podle ní jakýsi rituál sebezařazení.

Ľubomír Smatana, Jaroslav Plašil, Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme