Fotbalový stadion ve Vratislavi bude důstojným dějištěm EURA

Nejkrásnější fotbalové arény čas od času postaví architekti, kterým nejpopulárnější sport planety ani moc neříká. A důkazem jsou třeba stadiony v Jižní Africe, které tam před několika lety vyrostly, včetně toho v Kapském městě. Za podobnou nádherou, jakou je tamní Green Point, nemusíte rozhodně cestovat tak daleko, stačí sednout do vlaku či auta, a za několik hodin jste na místě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stadion ve Vratislavi plný fanoušků | Foto: Jaroslav Plašil

Konkrétně na městském stadionu v polské Vratislavi, na kterém si čeští fotbalisté zahrají své zápasy mistrovství Evropy.

Když zaparkujete své auto poblíž městského stadionu ve Vratislavi, z rádia stále slyšíte Radiožurnál. I to je důkaz toho, že tak blízko českým fanouškům šampionát ještě nebyl.

Třeba ze severu Čech z Ústí nad Labem trvá cesta autem něco málo přes tři hodiny, a prakticky až k městskému stadionu ve Vratislavi jedete stále po dálnici. Z východočeského hraničního města Náchoda je to k nádhernému fotbalovému stánku 130 kilometrů po silnici první třídy.

„Vím, že pro vás pro Čechy bude Vratislav v podstatě druhým domovem, budete tady hrát všechny tři své zápasy, až to vypadá, že jsme stadion vybudovali pro vás,“ usmívá se Jakub Kotkiewicz, ve fanklubu polského národního týmu známý jako Sven.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jaroslava Plašila vás provede novým fotbalovým stadionem ve Vratislavi, kde čeští fotbalisté odehrají všechny zápasy základní skupiny letošního EURA

Stadion vzhledem připomíná Green point v jihoafrickém Kapském městě, jen je trochu menší a v jeho blízkosti nešumí moře. Je ale podobně nádherný a Češi si na něm na fotbalovém EURU zahrají postupně s Ruskem, Řeckem a domácím Polskem, kdy bude v hledišti zřejmě dost podobná atmosféra jako při ligových zápasech zdejšího Slasku.

Když tady místní WKS hráli 25. listopadu poprvé, přišlo se na ligový zápas proti Wisle Krakow podívat skoro 41 000 lidí. Návštěva ale dramaticky neklesala ani v dalších duelech, přestože na poslední utkání proti Legii Varšava nesměli z bezpečnostních důvodů fanoušci hostujícího celku.

„Ten prázdný sektor, který máme tady po pravé straně, je sektor pro fanoušky hostů. Stadion ještě není připravený na nájezd fanoušků, kteří se… Jak bych to řekl… Nemusí s těmi našimi zrovna přátelit. Třeba teď příznivci Legie přijet nemohli,“ rozhlíží se po městském stadionu Jakub Kotkiewicz.

Sám chodí za branku proti ‚kotli‘ domácího WKS, tak aby měl, jak on říká, to nejhezčí před sebou. Ale dost zajímavého toho můžete vidět i z jiných částí hlediště.

Ne všechno je hotovo

Kromě sektoru pro hostující fanoušky, který je ještě zavřený, můžete korzovat celým stadionem, aniž by vás v pohybu někdo jakýmkoli způsobem omezoval. Dá se projít celý odshora až dolů. Zdola až po horní patra to ale dá trochu zabrat, protože je to dost vysoko.

I přes plášť stadionu toho uvidíte celkem dost, pokud se z ochozu za tribunami zadíváte směrem ven. Ne všechno je ale 100 dní před začátkem šampionátu hotovo.

Venku odpočívají bagry i další stavební stroje a na zemi leží hromady písku. Také uvnitř budovy narazíte na místnosti, které slouží zatím spíše jako skladiště materiálu a jimž toho k dokonalosti ještě poměrně hodně schází.

Fanoušci míří na utkání WKS Slask ve Vratislavi | Foto: Jaroslav Plašil

„No, ještě je toho tady dost na dodělání, ale už je to mnohem lepší. Při prvních dvou zápasech, které se tady hrály ještě v minulém roce, tady normálně během zápasu pracovali řemeslníci. A třeba pro internet tady byl jediný kabel,“ říká Adam Remplewicz z místního studentského rádia, a slovenský brankář ve službách fotbalové Vratislavi Marián Kelemen mu dává za pravdu.

„Nějaké detaily se musí ještě dodělat, ale všechno jde dobrým směrem – a ten stadion je opravdu pěkný. Nic nám tu nechybí.“

Místní lidé říkají, že nový stadion klubu přinese úplně jiné možnosti, než měl doposud. Zápasy fotbalového EURO, které se na něm budou hrát, zase pomohou zviditelnit město, ve kterém se i 100 dní před začátkem EURO celkem bez problémů domluvíte česky.

Jaroslav Plašil, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme