Fotbalový svaz už myslí na kandidaturu dalšího ME do 21 let

Mistrovství Evropy fotbalistů do jednadvaceti let uspořádá za dva roky země, která zeměpisně patří do Asie. Jinými slovy to znamená, že Češi se svou kandidaturou na pořádání této druhé největší akce, která spadá do pravomocí Evropské fotbalové unie, neuspěli. Výkonný výbor UEFA rozhodl ve švýcarském Nyonu o tom, že se nejlepší mladí fotbalisté kontinentu v roce 2013 sejdou v Izraeli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

UEFA | Foto: UEFA

Tahle zdánlivě bláznivá volba má svoji logiku a dala se čekat. UEFA ráda umisťuje podobné menší turnaje do netradičních lokalit a Izraelci navíc při minulé volbě pořadatele malého Eura jen těsně podlehli Dánsku. S bezpečností je na Blízkém východě velký problém, ale o to pečlivěji se o ní umějí v židovském státě postarat. Ostatně dokázali to při EURu sedmnáctiletých v roce 2000.

Důležitou roli hrálo také to, že předseda tamního fotbalového svazu Avi Luzon je členem výkonného výboru UEFA, i když sám se hlasování zúčastnit nesměl. Česká nabídka tedy nevyhrála, ale podle informací muže, který ji měl na starosti, rozhodně nepropadla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalový svaz už myslí na kandidaturu dalšího ME do 21 let

"Zájemců bylo pět a podle neoficiálních informací jsme podlehli až ve finále, před námi vypadly kandidatury Anglie, Walesu a Bulharska. Nezbývá než pogratulovat Izraeli a popřemýšlet, jestli se pokusit o kandidaturu na další šampionát," říká Petr Fousek, který je rozhodně pro.

Příklad Izraele ukazuje, že neúspěch při prvním uchazečství zakládá jakýsi nepsaný nárok na lepší pozici při další volbě. A problémem prý nebude ani dvojnásobný počet účastníků turnaje. Od roku 2015 bude hrát mistrovství Evropy jednadvacetiletých 16 týmů.

"I když se bude mistrovství Evropy rozšiřovat, tak Česká republika samozřejmě také nespí. Za ty čtyři roky budeme mít co nabídnout, co se týče infrastruktury, myslím tím hotely, letiště, silnice a tak dále. Pevně věřím v to, že v České republice vyrostou další stadiony, nehledě na to, že už teď jsme mohli nabídnout stadionů více a nabídli jsme jen čtyři," dívá se optimisticky do budoucna Petr Fousek.

Výsledek čtvrteční volby znamená i to, že pořádající Izrael má na turnaji účast jistou. Česká lvíčata si ji budou muset vybojovat v kvalifikaci. Proti komu, o tom se rozhodne příští týden ve čtvrtek.

Jan Kaliba, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme