Francouzský fotbalový trenér Gérard Houllier přednášel v Praze

Francouzský trenér Gérard Houllier už ve velkém fotbalu není vidět tak jako ještě před pár lety, kdy koučoval reprezentaci Francie, Liverpool nebo Lyon. V 67 letech má ovšem dostatek zkušeností a vědomostí na to, aby je mohl předávat dále.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zklamání liverpoolských fotbalistů

Zklamání liverpoolských fotbalistů | Zdroj: Reuters

I proto se vrátil do Prahy a na trenérském semináři radil svým českým kolegům napříč sportovním spektrem.

„K tomu, abyste složili vítězný tým a byli úspěšní, je potřeba, aby se sešlo hodně věcí. Nejdůležitější je štěstí, dále jsem sázel na týmový duch, talenty, ale také tvrdou práci a spoustu drobností souvisejících s psychikou hráčů,“ vyjmenovával Gerard Houllier nejdůležitější body, kterých se ve své trenérské kariéře držel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzský trenér Gerard Houllier přednášel na trenérském semináři v Praze

„Každý Vám řekne, že mentální hledisko hráče dělá na vrcholné úrovni 50% jeho celkového výkonu, jestli ne víc.“

Ve své sbírce má Houllier dva tituly s Lyonem z francouzské ligy, jako asistent trenéra byl u triumfu výběru Galského kohouta na MS na domácí půdě v roce 1998.

Pak se stěhoval na Ostrovy, kde s Liverpoolem slavil v roce 2001 ceněný trebl - za vítězství v anglickém Ligovém poháru, FA Cupu a předchůdci Evropské ligy.

„Co je velmi důležité, jsou detaily. Na nejvyšší úrovni na nich všechno závisí. Mám na mysli i zdánlivě nesouvisející věci jako dietu, odpočinek nebo komunikaci. Tohle jsem se naučil od Michela Platiniho, když byl jeho asistent,“ vypráví bývalý kouč Liverpoolu.

A na detaily se stále energický Francouz soustředil i během své přednášky. Gestikuloval, uváděl konkrétní situace a poukazoval na nedostatky i slavných fotbalistů, ale nezapomněl ani na názorné ukázky.

Pod Houllierem si zahráli i Šmicer, Berger a Baroš

Jednou mezi posluchače vhodil nečekaně míč, podruhé na příkladu podání ruky zase předváděl, jak by měl kouč správně vystupovat.

Největší ohlas mezi profesionálními trenéry ale způsobil jeho výklad týmovosti - kdy nechal kolegy v sále lámat obyčejné tužky, zatímco další k nim přidával až zlomit nešly - parafrázoval tak starou českou pověst o Svatoplukovi a jeho třech synech.

Houllierovi metody poznali na vlastní kůži i tři Češi - na stadionu Anfield Road pod ním trénovali Patrik Berger, Vladimír Šmicer a Milan Baroš.

„Podívejte se na jejich výsledky a počet trofejí, které vyhráli. Pak vám musí být jasné, že to jsou bojovníci a soutěživý hráči, které by každý chtěl mít v týmu. Musím zmínit, že každý měl jiné fotbalové vlastnosti a předpoklady, ale strašně rád jsem s nimi spolupracoval,“ svěřil se Gerard Houllier.

Jakub Kanta, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme