Freestyle fotbal nabízí propojení umění se sportem

Většinu sportů dělají lidé nejenom kvůli zábavě, ale taky pro peníze. Jsou ovšem sporty, u kterých finanční stránka nehraje prakticky žádnou roli a rozhodující je pobavit sebe, kamarády nebo další členy komunity. Patří mezi ně i freestyle fotbal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Míče světových šampionátů | Foto: Jaroslav Plašil

„Jak bych řekl, že na freestyle fotbalu je krásné to, že nepotřebujete peníze! Stačí vám míč, vezmete si kopačky a jdete ven. I když vás rodiče nepodporují, tak můžete trénovat. Nejste závislí na tom, jestli jste bohatí nebo nejste,“ říká místopředseda České freestyle fotbalové asociace Václav Klouda.

Základ tohohle sportu je úplně jednoduchý a v nějaké formě si ho vyzkoušel asi každý. Elementárním prvkem jsou totiž klasické nožičky, tedy umění udržet míč ve vzduchu bez dopadu na zem.

Freestyle fotbalisti ale dokáží daleko víc. Obkrouží balon nohou ve vzduchu, přidají hlavičky, nadhazování míče rameny a spoustu dalších triků, které navíc neustále přibývají.

Přehrát

00:00 / 00:00

O freestyle fotbal v Česku se zajímal Mirko Vasić

„Progres je vidět každý den. Není to tak, že by zlepšovali rok od roku, ale lidé se zlepšují každý den. Každý den jsou nová videa, triky, přibývají noví hráči. Je to velmi atraktivní sport,“ popisuje filmový režisér a předseda České asociace Lukáš "Lucaso" Škoda.

Sám patří v domácích podmínkách k absolutní špičce. „Snažíme se trénovat každý den minimálně hodinu. Ale doplňovat to samozřejmě klasickým podpůrným režimem jako plavání, běhání, posilovna atd. Je to sport jako každý jiný, ale liší se v tom, že se na něj dá koukat.“

Komunita freestyle fotbalistů je podobně jako další nezávislé sporty - namátkou třeba skateboarding - úzce provázaná v posledních letech se sociálními sítěmi na internetu.

„Bez internetu by se freestylová komunita nerozšiřovala. Hlavně díky Youtube, kam všichni nahrávali svoje videa, ale také Facebook, Twitter. Tam se všichni dáváme dohromady. Jsou freestylová fotbalová fóra. Ukazujeme si videa, soudíme, kdo je na jaké úrovni Pak se sejdeme a dokážeme si to naživo,“ říká Lukáš Škoda.

Ten organizuje jeden z nejvýznamnějších turnajů ve freestyle fotbalu na světě. „Je to tady v Praze každý srpen, už čtyři roky. Jmenuje se Super Ball. Je to taková parodie na americký Super Bowl. Letos byl největší počet účastníků, co kdy byl na jakémkoli freestyle fotbalovém turnaji. Měl jsem jich tady 163 ze 39 zemí.“

K vystoupením patří i hudba, kterou ale berou sportovci hlavně jako podklad, při kterém se mohou uvolnit. A žánry jsou nejrůznější.

"Co se týče hudebního stylu pro freestylery, tak jsou většinou takové undergroundové jako hip-hop, dubstep, rap, možná sem tam nějaké elektro. Ale znám kluky, kteří u toho rádi poslouchají klasiku nebo Dádu Patrasovou," popisuje Lukáš Škoda.

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme