Futsal jako zábavnější forma fotbalu, Češi myslí na ME na medaili

"Nuda, nedá se na to koukat!" To obvykle říkají ti, kteří nejsou spokojeni s českou fotbalovou ligou. Radši pak usedají k televizi a ladí stanice s nejlepšími soutěžemi světa. Než ale muže s míčem úplně zavrhnete, dejte šanci futsalu - jeho mistrovství Evropy právě dnes začne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Futsalisté Barcelony při ligovém zápase proti Murcii | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Důvodů, proč je futsal údajně atraktivnější, než 'velký fotbal', je hned několik. Například většina hráčů včetně gólmanů má velmi dobrou kopací techniku. Tím, že se hraje jen ve čtyřech v poli a s brankářem, není na palubovce místo pro žádného 'zametače', který není schopný konstruktivně rozehrát.

A kličky ve futsale rozhodně nejsou toho druhu, že by si hráč míč předkopl a běžel za ním - to na tak malém prostoru nefunguje. Zkrátka je to všechno o technice, není divu, že nejlepší na světě jsou Brazilci a v Evropě Španělé. Takovou futsalovou raritou je pak hra bez brankáře, ke které zpravidla jako první sáhne vedoucí tým.

Je to proto, že v pěti hráčích v poli lépe udržíte míč na kopačkách, nebo respektive sálovkách. Rázem je to taková přesilovka. Samozřejmě když o míč přesto přijdete, tak je to často gól.

Fanoušky futsalu navíc přitahuje možnost rychlého zvratu utkání. To několikrát zažil i český národní tým. Třeba na minulém mistrovství Evropy prohrávali Češi v duelu o postup do čtvrtfinále s domácími Maďary čtvrthodinu před koncem 1:4, ale pak duel otočili na 6:5, postoupili a nakonec získali bronzové medaile.

Ani tentokrát to určitě není tak, že by si do Chorvatska jela česká sestava automaticky pro medaili. Klíčové bude, jak dopadne tým Tomáše Neumanna v základní skupině. V ní se ve čtvrtek utká s Rumuny a v sobotu s domácím výběrem.

Postupují sice dva celky, ale ten druhý se ve čtvrtfinále nejspíš utká se superfavority ze Španělska. Takže ideální scénář je vyhrát skupinu, pak dostat přijatelného soupeře a boj o medaile nemusí být daleko.

Martin Charvát, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme