Geniální fotbalista, komplikovaná osobnost. Pelé slaví 75. narozeniny

Když se řekne Pelé, fanouškovi se nejspíš vybaví fotbalová dokonalost, ale málokdo ho mohl opravdu poznat. Dnes tenhle Brazilec slaví 75. narozeniny a při bližším zkoumání jeho mýtu lze zjistit, že i zřejmě nejlepší fotbalista historie je prostě jenom člověk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zúčastním se OH v Riu, vtipkoval Pelé po svém propuštění z nemocnice | Zdroj: Reuters

„Kapitán Bellini už zemřel, Orlando taky. Ve Švédsku v roce 1958 byl Pelé rezerva. Bylo mu 17 a ani se nefotografoval,“ vzpomíná zlatník ze čtvrti Copacabana v Riu Freddy Sobotka, který pamatuje dobu, kdy Pelé nikoho moc nezajímal.

Je trochu bizarní poslouchat jeho víc než 57 let starou historku z mistrovství světa ve Švédsku o tom, jak Pelého div že neodháněli ze záběru, aby na společné fotografii nezabíral místo Brazilcům v té době proslulejším.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejen jako fotbalistu představil oslavence Pelého reportér ČRo Jan Kaliba

Ale po tomhle turnaji, kde poprvé naplno zazářil a stal se nejlepším střelcem, už titul nejslavnějšího Brazilce asi navždy ukořistil právě on. Ve fotbalovém světě a zvlášť mezi Brazilci si Pelé vysloužil až nábožnou úctu.

„Pelé byl a je král. Posíláme si i dárky. Dostal jsem od něj tričko a vlaječku Santosu. Když jsme se Santosem hráli, vyhráli jsme 4:3 a dal jsem dva góly,“ vzpomínala na společné zážitky česká fotbalová legenda, Josef Masopust.

Poslední dvě příležitosti k osobnímu setkání s Josefem Masopustem, kterého označoval za svého přítele, Pelé přímo v Brazílii nevyužil. „Vykašlal se na nás s tím, že tu má problémy s novými ministrem sportu. Myslím, že by to měl hodit za hlavu,“ nabízí nezvyklý pohled na Pelého jiný jeho český protihráč Josef Jelínek.

Pelé se nechal zatáhnout do pletich domácí politiky i světového fotbalu, ale nejen kvůli tomu ho zdaleka ne všichni Brazilci bezmezně obdivují.

„Osobně ho nemám rád. Jako hráč byl to nejlepší, ale jako člověk… Například měl dceru, která nebyla z manželství, a nechtěl to přiznat, tak dělali testy,“ říká Brazilec z Ria Ricardo Quiroga o Pelém – geniálním fotbalistovi a komplikované osobnosti, která slaví 75. narozeniny.

Pelé - Edson Arantes do Nascimento | Foto: Český rozhlas

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme