Geniální fotbalista, komplikovaná osobnost. Pelé slaví 75. narozeniny

Když se řekne Pelé, fanouškovi se nejspíš vybaví fotbalová dokonalost, ale málokdo ho mohl opravdu poznat. Dnes tenhle Brazilec slaví 75. narozeniny a při bližším zkoumání jeho mýtu lze zjistit, že i zřejmě nejlepší fotbalista historie je prostě jenom člověk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zúčastním se OH v Riu, vtipkoval Pelé po svém propuštění z nemocnice

Zúčastním se OH v Riu, vtipkoval Pelé po svém propuštění z nemocnice | Zdroj: Reuters

„Kapitán Bellini už zemřel, Orlando taky. Ve Švédsku v roce 1958 byl Pelé rezerva. Bylo mu 17 a ani se nefotografoval,“ vzpomíná zlatník ze čtvrti Copacabana v Riu Freddy Sobotka, který pamatuje dobu, kdy Pelé nikoho moc nezajímal.

Je trochu bizarní poslouchat jeho víc než 57 let starou historku z mistrovství světa ve Švédsku o tom, jak Pelého div že neodháněli ze záběru, aby na společné fotografii nezabíral místo Brazilcům v té době proslulejším.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejen jako fotbalistu představil oslavence Pelého reportér ČRo Jan Kaliba

Ale po tomhle turnaji, kde poprvé naplno zazářil a stal se nejlepším střelcem, už titul nejslavnějšího Brazilce asi navždy ukořistil právě on. Ve fotbalovém světě a zvlášť mezi Brazilci si Pelé vysloužil až nábožnou úctu.

„Pelé byl a je král. Posíláme si i dárky. Dostal jsem od něj tričko a vlaječku Santosu. Když jsme se Santosem hráli, vyhráli jsme 4:3 a dal jsem dva góly,“ vzpomínala na společné zážitky česká fotbalová legenda, Josef Masopust.

Poslední dvě příležitosti k osobnímu setkání s Josefem Masopustem, kterého označoval za svého přítele, Pelé přímo v Brazílii nevyužil. „Vykašlal se na nás s tím, že tu má problémy s novými ministrem sportu. Myslím, že by to měl hodit za hlavu,“ nabízí nezvyklý pohled na Pelého jiný jeho český protihráč Josef Jelínek.

Pelé se nechal zatáhnout do pletich domácí politiky i světového fotbalu, ale nejen kvůli tomu ho zdaleka ne všichni Brazilci bezmezně obdivují.

„Osobně ho nemám rád. Jako hráč byl to nejlepší, ale jako člověk… Například měl dceru, která nebyla z manželství, a nechtěl to přiznat, tak dělali testy,“ říká Brazilec z Ria Ricardo Quiroga o Pelém – geniálním fotbalistovi a komplikované osobnosti, která slaví 75. narozeniny.

Pelé - Edson Arantes do Nascimento | Foto: Český rozhlas

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme