GL: Plzeň na úvod deklasovala Bohemians, Znojmo veze z Dukly bod

Dnešním dnem odstartoval nový ročník nejvyšší fotbalové soutěže. Viktoria Plzeň v něm úspěšně zahájila svou cestu za obhajobou mistrovského titulu, když v 1. kole nové sezony deklasovala nováčka Bohemians Praha 1905 poměrem 5:0. Historicky první bod v Gambrinus lize vybojoval další nováček ze Znojma, který remizoval na hřišti Dukly Praha 1:1. Stejným výsledkem skončil také duel mezi Slavií a Ostravou.

Fotbalisté Plzně oslavují jednu z branek do sítě Bohemians

Fotbalisté Plzně oslavují jednu z branek do sítě Bohemians | Zdroj: ČTK

Plzeň byla v prvním poločase souboje s Bohemians aktivnějším celkem. Poprvé dopravili domácí míč do branky soupeře už v 7. minutě, branka dorážejícího Koláře ale pro ofsajdové postavení zakončujícího záložníka uznána nebyla. Gólovou radost si tak plzeňští příznivci vynahradili o dvanáct minut později, kdy Petrželův pokus z úhlu tečoval do vlastní brány stoper Bohemians Štochl.

Hosté byli směrem dopředu v podstatě neškodní, do přestávky navíc ještě jednou inkasovali. Stalo se tak ve 39. minutě a Západočechům k tomu pomohlo další břevno. To nejprve nastřelil z přímého kopu Kovařík, pohotový Marián Čišovský ale následně dorazil míč do sítě.

Plzeň dominovala i po přestávce

Hráči Bohemians si první gólovou šanci vypracovali až po změně stran, ve 47. minutě se o to postaral Budínský, po jehož střele musel plzeňského brankáře Kozáčika zastoupit Čišovský. Mrzet to mohlo Pražany za dalších pět minut, kdy zvýšil na 3:0 po rohovém kopu zakončující Daniel Kolář.

V 66. minutě přidal čtvrtý gól domácích po povedeném centru ve vápně nikým nehlídaný Wagner. Mladý útočník tak jen potvrdil, že ho úvod sezony zastihl ve skvělé formě.

Začíná nový 21. ročník Gambrinus ligy. Diváci se mohou těšit na více branek

Ani to ale nebylo ze strany domácích všechno, suverenitu Západočechů jen potvrdil proměněný penaltový pokus Stanislava Tecla, který potrestal faul na unikajícího Petrželu a zaznamenal první gambrinusligový gól v dresu Plzně.

Víc branek duel nenabídnul, a tak si Plzeň připisuje v 1. kole nového ročníku zasloužené tři body do tabulky. Bohemians Praha 1905 naopak svůj vstup do soutěže absolutně nezvládli.

Dukla remizovala se Znojmem

První vystoupení v nejvyšší soutěži má za sebou 1. SC Znojmo. Nově postoupivší celek vstoupil do utkání s Duklou dobře a v prvních minutách rozhodně nepřipomínal nezkušené mužstvo hrající první prvoligové utkání. Situace se změnila po čtvrthodině hry, kdy převzali otěže nad utkáním domácí.

Ti nejprve zahrozili šancemi Romery a Ouedraoga, hlavičkový pokus druhého jmenovaného mířil dokonce do břevna. Gólu se Dukla dočkala až ve 26. minutě, kdy znojemský brankář Hrubý vyrazil centrovaný míč pouze k nohám Patrika Gedeona, jenž si balon zpracoval a tvrdou ranou zavěsil.

Také v dalších momentech zápasu byli domácí lepším týmem, nebezpečná Bergerova střela však branku minula. Znojemští se herně zvedli až ve druhé půli, přesto se jim dlouho nedařilo dostat se k ohrožení domácí brány.

Povedlo se jim to až v76. minutě. Patrik Hrošovský převzal přihrávku v pokutovém území a přesnou přízemní ranou na zadní tyč nedal brankáři Radovi šanci. Branka mladého středopolaře nejenže uzavřela gólový účet utkání, navíc zajistila premiérový bod Jihomoravanů v nejvyšší soutěži.

Slavia s Baníkem také nerozhodně

Ve 20:15 začal také třetí duel pátečního programu. Fotbalisté Slavie v něm přivítali ostravský Baník. Hra mnoho pohledných momentů nenabídla, což platilo především o prvním poločase.

Skóre utkání se hnulo až ve druhé půli a to hned dvakrát v rozmezí tří minut. Nejprve se v 60. minutě prosadil ostravský Davor Kukec, který načal své gólové statistiky letošní sezony gólem po střele z 20 metrů. Mezi střelce se ale chorvatský záložník zapsal především díky chybě brankáře Čontofalského.

Milan Bortel ze Slavie (vpravo) a Jakub Rolinc z Baníku Ostrava během utkání 1. kola Gambrinus ligy | Foto: ČTK

Slávisté zareagovali téměř okamžitě, když se po centru z pravé strany prosadil Mičola. Nedlouho po domácím vyrovnání se muselo utkání na 13 minut přerušit, na stadionu v Edenu totiž zhasla více než polovina světel.

Ani po jejich zprovoznění se však úroveň hry nijak nezlepšila, a tak gól ani přes dlouhé nastavení způsobené právě výpadkem osvětlení nepadl. Oba celky si tak na startu sezony připisují do tabulky jeden bod.

1. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Bohemians Praha 1905 5:0 (2:0)

Branky: 19. vlastní J. Štochl, 39. Čišovský, 54. Kolář, 68. Wágner, 74. Tecl z pen. Rozhodčí: Jílek - Nádvorník, Štěrba. ŽK: Kalina, Rada, Šmíd. Diváci: 10.145.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida, Hořava - Petržela (80. Rajtoral), D. Kolář (63. Tecl), Kovařík - Wágner (72. Bakoš). Trenér: Vrba.
Bohemians: Havránek - Kalina, J. Štochl, Šmíd, M. Kolář - Moravec, Budínský (82. Nerad), Jindřišek (46. Krch), Rada, Bartek (72. Ndiaye) - M. Štochl. Trenér: Weber.

Dukla Praha - 1. SC Znojmo 1:1 (1:0)

Branky: 26. Gedeon - 76. Hrošovský. Rozhodčí: Královec - Moláček, Kotík. ŽK: Božič, Rada - Helísek.

Dukla: Rada - Romera, Božič, Vorel, Vrzal - Ouedraogo (79. Hašek), Gedeon, Malý (64. Hlinka) - Berger, Pospěch, Néstor (89. Marek). Trenér: Kozel.
Znojmo: Hrubý - Helísek, Jonov, Hnaníček, Mudra - Hrošovský (82. Tomeček), Buchta - Lacko (69. Zeba), Nepožitek, Okleštěk - Heinz (90.+1 Vašíček). Trenér: Kalvoda.

Slavia Praha - Baník Ostrava 1:1 (0:0)

Branky: 62. Mičola - 60. Kukec. Rozhodčí: M. Paták - Pelikán, Hrabovský. ŽK: Gecov - Droppa, Kraut, Kukec, Frydrych. Diváci: 7575.

Slavia: Čontofalský - Nitrianský, Petrák, Bortel, Čonka - Gecov, Zmrhal - Mičola (87. Štěpán), Kisel (90.+3 Fenin), Juhar - Škoda (60. Škutka). Trenér: Petrouš.
Ostrava: Bárta - Zawada, Frydrych, Vomáčka, Dedič - Lukeš, Kukec, Droppa, Engelmann (85. Milosavljev) - Rolinc, Kraut (90.+9 Šichor). Trenér: Svědík.

David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít