GL: Z vítezství se v 1. kole radují Teplice, Liberec i Sparta

Fotbalisté Teplic porazili v 1. kole Gambrinus ligy Slovácko 3:2 a vítězně vstoupili do nového ročníku. Dvěma góly přispěl k výhře Severočechů konžský záložník Franci Litsingi. V dalších duelech remizoval Jablonec s Brnem 0:0, Liberec přehrál Olomouc 2:1 a Sparta zvítězila v Jihlavě 4:1.

Střelec první a třetí brankyTeplic Franci Litsingi (vlevo) se raduje z druhého gólu, který vstřelil Martin Jindráček (vpravo schovaný za Nivaldem). | Zdroj: ČTK

Tepličtí udělali důležitý krok v cestě za vítězstvím v závěrečné čtvrthodině prvního poločasu. Nejprve se ve 35. minutě prosadil dorážející Litsingi, na 2:0 zvýšil o pouhých pět minut později kuriózním gólem Martin Jindráček, jenž skóroval po skrumáži před hostující brankou zadní částí těla.

Brzy po přestávce přidali Teplice další branku, když Vachoušek geniální přihrávkou našel Nivalda, který naservíroval míč před poloprázdnou branku Litsingimu. Ten bez problémů skóroval a zaznamenal svou druhou trefu v utkání.

Slovácko se ale ještě dokázalo dostat z krize a utkání zdramatizovat. V 76. minutě snížil obránce Košút, který po standardní situaci zblízka překonal brankáře Grigara. Stejný hráč sedm minut před vypršením základní hrací doby přiblížil svůj tým na dostřel jediné branky. Více však hosté v Teplicích nestihli.

Byli to naopak Tepličtí, kteří mohli v nastavení přidat čtvrtou branku, Salami ale v gólové příležitosti pouze nastřelil gólmana Melichárka. Na vítězství Severočechů se už nic nezměnilo, a tak svěřenci trenéra Ščasného hned v prvním domácím utkání potěšili slušně zaplněný stadion výhrou.

Jablonec - Brno 0:0

Hráči Brna byli v úvodu utkání v Jablonci lepším týmem, do zásadní gólové šance se přesto dostat nedokázali, nebezpečné byly pouze pokusy Markoviče a hlavičkujícího Kroupy. Domácí se herně osmělili až v konci prvního poločasu, gólově vyjádřit se jim to ale nepodařilo.

Nikterak atraktivní hru sledovali diváci na jabloneckém stadionu také na začátku druhé půle. V nudném průběhu hry kontrastovaly pouze šance brněnských Hyčky a pronikajícího Kroupy. Až s blížícím se koncem utkání začal favorizovaný Jablonec alespoň částečně naplňovat předzápasové prognózy a zatlačil hosty před vlastní branku.

Neujaly se ale pokusy Kopice ani Beneše, a tak se domácí fotbalisté rozešli se soupeřem z Brna nerozhodně 0:0.

Liberec vyhrál v Olomouci

Fotbalisté Olomouce vstoupili do ligy utkáním s Libercem a už v 15. minutě mohli jít po Pospíšilově šanci do vedení, úspěšně ale zasáhl gólman Kovář. Olomoucký záložník byl ještě jednou velmi blízko vstřelení první branky, z přímého kopu však tentokrát pouze orazítkoval břevno.

Ani Liberec se za svůj výkon z prvního poločasu nemusel stydět, Severočeši navíc na rozdíl od svého soupeře dokázali těsně před prvním odchodem do šaten vstřelit branku. Po rychlém protiútoku střílel Rybalka, na jehož tečovaný pokus gólman Zlámal nedosáhl.

Také vstup do druhé pětačtyřicetiminutovky vyšel lépe hostům. K navýšení skóre jim ale značně přispěla olomoucká obrana, která po zmatcích ve vlastních řadách doslova darovala gól Rabušicovi.

Domácí dokázali na druhou inkasovanou branku rychle reagovat, jen čtyři minuty po zásahu Rabušice snižoval Ivan Lietava. Sigmě tak zbývalo na vyrovnání hodně času, který však k vytoužené druhé trefě nevyužila. Slovan závěrečný nápor Hanáků ustál a raduje se z vítězství 2:1.

Sparta přehrála Jihlavu

Ligovou sezonu rozehráli také sparťané, kteří na svého jihlavského soupeře vlétli jako uragán. Už ve druhé minutě zahrál domácí Kopic ve vápně rukou a rozhodčí nařídil penaltu. Tu s přehledem proměnil David Lafata.

Kapitán pražanů o dalších devět minut později zvýšil na 2:0 a ve 21. minutě byl dokonce blízko hattricku, tentokrát však nastřelil pouze tyč Blažkovy brány. Totální kolaps jihlavské defenzivy jasně prezentovala situace, po níž zcela volný Hušbauer potřetí rozjásal fanoušky hostí.

Tým z Vysočiny dokázal vyprodaný stadion gólově potěšit alespoň jednou, když se trefil Arnold Šimonek. Na větší zdramatizování duelu se Jihlava nezmohla, ve druhém poločase naopak počtvrté inkasovala z kopaček Václava Kadlece a bylo rozhodnuto. Víc branek utkání nenabídlo, a tak Sparta hlásí úspěšný vstup do sezony, ve které by po třech ročnících bez titulu ráda triumfovala.

1. kolo první fotbalové ligy:

FK Teplice - 1. FC Slovácko 3:2 (2:0)

Branky: 35. a 47. Litsingi, 39. Jindráček - 75. Košút, 83. Haša. Rozhodčí: Jech - Filípek, Hájek. ŽK: Nivaldo, Kaufman, Ljevakovič, Matula - Volešák, Trousil, Ondřejka, Reinberk, Došek. Diváci: 5730.

Teplice: Grigar - Matula, Kaufman, Lüftner, Krob - Litsingi (90. Krátký), Ljevakovič (81. Čajič), Vachoušek, Nivaldo (68. Vůch) - Salami, Jindráček. Trenér: Ščasný.
Slovácko: Melichárek - Kuncl, Trousil, Košút, Reinberk - Rada (72. Daníček) - Martan (82. Haša), Valenta, Volešák (61. Ondřejka), Kerbr - Došek. Trenér: Habanec.

Baumit Jablonec - Zbrojovka Brno 0:0

Rozhodčí: L. Kovařík - Peřina, Dobrovolný. ŽK: Zoubele, Jablonský - Janotka, Kroupa, Husár. ČK: 90.+3 Janotka. Diváci: 4082.

Jablonec: Špit - Rossi (28. Zoubele), Eliáš, Beneš, Novák - Kopic (81. Jablonský), Loučka, Vaněk, Piták, Vošahlík (60. Čížek) - Hubník. Trenér: Skuhravý.
Brno: Hladký - Janotka, Schuster, Pernica, Husár - Pašek (87. Přerovský), Kaščák, Zavadil, Traoré (38. Hyčka) - Markovič, Kroupa (72. Škoda). Trenér: Grmela.

Sigma Olomouc - Slovan Liberec 1:2 (0:1)

Branky: 56. Lietava - 45. Rybalka, 52. Rabušic. Rozhodčí: Ardeleánu - T. Kovařík, J. Paták. ŽK: Kovář (Liberec). Diváci: 5520.

Olomouc: Zlámal - Koutný, Dreksa, Škerle, Vepřek - Plšek - Petr (55. Schulmeister), Pospíšil (69. Javůrek), Ordoš, Navrátil - Lietava (76. Varadi). Trenér: Kotůlek.
Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Frýdek - Hušek, Rybalka - Delarge (75. Fleišman), Pavelka, Kalitvincev (81. Hadaščok) - Rabušic (88. Szabó). Trenér: Šilhavý.

Vysočina Jihlava - Sparta Praha 1:4 (1:3)

Branky: 43. Šimonek - 3. z pen a 11. Lafata, 32. Hušbauer, 56. Kadlec. Rozhodčí: Kocourek - Mencl, Blažej. ŽK: Kopic - Holek. Diváci: 4150.

Jihlava: Blažek - Tlustý, Šourek, Kopic, Marek - Karlík, Koloušek - Masopust (71. Kliment), Jungr, Vaculík (90. Kosak) - Šimonek (69. Přeučil). Trenér: Komňacký.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Costa - Hušbauer, Vácha, Matějovský (76. Vacek) - Kadlec (85. Skalák), Lafata (82. Juliš) Přikryl. Trenér: Lavička.

David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít