Góly nestřílejí, přesto jsou skauti pro fotbalové kluby velice důležití

Nerozhodují důležité zápasy na úrovni semifinále Ligy mistrů, ale úspěchy klubu dlouhodobě ovlivnit mohou. Pracují na rozloze o velikosti hned několika států, dlouhé hodiny tráví v autě a všechny je spojuje vášeň k fotbalu. Říká se jim skauti neboli vyhledávači talentů. Ti nejlepší z nich mají až vizionářské schopnosti. Jedním z nejuznávanějších českých skautů je Jan Říčka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Šmicer pózuje u dresů české fotbalové reprezentace. Ten červený byl připravený pro případ triumfu na EURO 1996 v Anglii

Vladimír Šmicer pózuje u dresů české fotbalové reprezentace. Ten červený byl připravený pro případ triumfu na EURO 1996 v Anglii | Foto: Tomáš Bican

„Rozpozná, kudy se fotbal vyvíjí a jací hráči budou v budoucnu dobří, říká trenér Miroslav Beránek na adresu nejrespektovanějšího českého skauta Jana Říčku.

Zná ho dobře třeba ze Slavie nebo z Blšan, kde s ním mohl spolupracovat. A velice skromného a v Česku možná i nedoceněného odborníka označuje za vůbec největšího tuzemského fotbalového experta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Beránek, Josef Csaplár a Milan Holub hovoří o práci fotbalových skautů

„Je velmi skromný a pracovitý. O fotbale toho hodně ví a já bych řekl, že má i takové to fotbalové oko, kterým rozpozná talent s určitým předstihem. Když jsme se třeba bavili o tom, jak někteří trenéři mládeže zatracují sedmnáctileté hráče, že z nich nic nebude, tak on má vždycky příklad Vládi Šmicera, který ještě v osmnácti nebyl ani v základní sestavě A dorostu,“ hovoří Miroslav Beránek o Janu Říčkovi.

Ten se dokázal jako přední skaut prosadit ve špičkových mužstvech Bundesligy nebo Premier League. Nyní ho zaměstnává jeden z nejzámožnějších klubů, Manchester City.

Fotbaloví skauti jsou pro kluby nezbytností, Čech Říčka patří k evropské elitě

Číst článek

Vyhledávačů talentů je i v Česku hodně, ale něco podobného se povede jen málokomu. Opravdu pár lidí může říct, že pracovalo například pro tradiční anglický tým.

„Během čtvrt roku jsem vytvořil projekt 'skauting', který je o tom, jak by se měl skauting dělat. Potom jsem dvěma známým lidem ukázal prezentaci a požádal je, jestli by mi mohli zkusit v něčem pomoci. A oni my dali kontakt, na základě kterého jsem se sešel s hlavním skautem Evertonu Robbiem Cookem," říká fotbalový kouč Josef Csaplár, jenž se skautování pro slavný Everton před časem vzdal, protože už se nějakou dobu věnuje trénování mládežnických reprezentačních výběrů.

Čas strávený na stadionech, ale také v autě

Dostat práci vyhledávače talentů u špičkového evropského klubu není jen tak. Neexistují na to speciální kurzy a není na to ani žádná škola. Nejlepší reklamou je prý fotbalově zajímavý životopis nebo doporučení uznávaných osobností. Ale práce je to spíše prestižní než mimořádně atraktivní, protože člověk je z velké části také řidičem.

„Najedu pět až osm tisíc kilometrů měsíčně,“ přiznává Milan Holub, který už pár let pracuje pro anglický Fulham, klub z Premier League, který to v roce 2010 dotáhl až do finále Evropské ligy.

„Je to nádeničina. V každém případě to hezky vypadá, ale člověk je nádeník. Sedí v autě, dvě hodiny před zápasem přijede na stadion. Potom někde sežene vstupenku, podívá se na fotbal, napíše o tom zprávu a na noc jede domů. A druhý den to samé.“

Milan Holub má na starosti hned několik regionů, a tak z padesáti procent navštěvuje zápasy první a druhé německé bundesligy. K tomu stíhá objíždět stadiony v Česku, Polsku, Rakousku a výjimečně i Slovinsku.

Jaroslav Plašil, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme