Hašek bojuje s nelegálními sázkaři. Pomůže i policie

Získat peníze sázením na zmanipulované fotbalové zápasy bude ode středy v Česku složitější. Fotbalový svaz ve spolupráci s Asociací provozovatelů kurzových sázek a policií spustil poplachový systém, který má okamžitě upozornit na jakoukoli podezřelou sázku. Projekt, o kterém Radiožurnál jako první informoval už před Vánoci, se tedy rozeběhl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér české fotbalové reprezentace Ivan Hašek

Trenér české fotbalové reprezentace Ivan Hašek | Foto: Tomáš Adamec

Od podání podezřelé sázky do chvíle, kdy se o ní dozví policie, by neměly uplynout více než desítky minut, maximálně ale tři hodiny. Pokud se sejde nestandardně velké množství sázek nebo vsazených peněz na některé utkání, aktivizuje se skupina pěti bookmakerů z největších sázkových kanceláří.

A jestliže většina z nich označí sázku za podezřelou, spustí se poplach symbolizovaný zazvoněním telefonu, který u sebe bude nosit předseda fotbalového svazu Ivan Hašek nebo svazový bezpečnostní manažer Miroslav Platil.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž sázky.mp3

„Díky tomu, že ta informace bude rychlá, tak má svoji hodnotu. Je to signál pro ty, kteří se touto cestou chtějí vydat, že jsme vytvořili tuhle bariéru, přes kterou by neměli projít,“ popisoval svazový bezpečnostní manažer Miroslav Platil.

Fotbalový svaz by měl na poplach jednak reagovat po svém - tedy například vyměnit rozhodčí delegované na příslušný zápas. Ale také okamžitě předat informaci policii.

Policie vyčlení odborníky

„Tomuto problému se budou věnovat dva specialisté, kteří budou připraveni na přijímání a vyhodnocování těchto informací. Následně tyto případy předají kompetentním útvarům policie,“ řekl policejní prezident Oldřich Martinů.

V tuzemsku se za jeden rok objeví odhadem pět případů, na které by měl spuštěný systém zareagovat, a týká se to především nižších soutěží. K dokonalosti ale celému projektu chybí to, že je krátký na sázky přijaté nelegálními internetovými společnostmi.

Tenhle problém ovšem nepomine, dokud z českého trhu nelegální sázkové kanceláře nezmizí. Asociace provozovatelů kurzových sázek se o to snaží dlouhodobě a jak Radiožurnálu řekl její ředitel Marek Herman, chystá se další frontální útok.

„Chystáme projekt, který by měl zamezit v podnikání nelegálním provozovatelům, protože tady zkrátka nemají licenci a neplatí zde ani daně. Celý projekt je zatím ve stadiu přípravy, víc zatím z pochopitelných důvodů bohužel nemůžu prozradit,“ doplnil Marek Herman.

Ten také připustil, že chce ve spolupráci s ministerstvem financí znemožnit platební transakce mezi českými účty a účty v Česku nelegálních internetových sázkových kanceláří, případně prosadit blokování jejich webových stránek.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme