Historický moment ve fotbale. V Nizozemsku byla díky videu odvolána penalta

Zatímco ve většině fotbalových soutěží se o zavedení videa teprve diskutuje, v Nizozemsku posuzování sporných situací pomocí moderní techniky funguje v rámci pilotního už od začátku probíhající sezony. Opakované záběry už v Nizozemsku pomohly v několika případech a nyní došlo k dalšímu historickému milníku, když byla díky videu odvolána penalta.

Fotbalový rozhodčí (ilustrační foto)

Fotbalový rozhodčí (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Stalo se tak v zápase domácího poháru mezi kluby FC Utrecht a SC Cambuur Leeuwarden. V 75. minutě nařídil za stavu 2:1 pro hosty rozhodčí Pol van Boekel penaltu poté, co podle něj obránce Cambuuru Omar El Baad zahrál míč rukou.

Po protestech hráčů Cambuuru se však van Boekel rozhodl, že situaci podle pravidel zpětně zkontroluje na videu. Po zhlédnutí záznamu pak sudí penaltu odvolal, takže se pokračovalo výkopem od brány. Zápas byl kvůli posouzení incidentu přerušen na necelé dvě minuty.

V profesionálním fotbale se tak stalo poprvé, co byl díky videu zrušen nařízený pokutový kop. Už před tím však nastala opačná situace, a to když na prosincovém MS klubů byla penalta zásluhou záznamu nařízena.

Video už ale bylo v akci i v Nizozemsku, když v září napomohlo rozhodčímu k tomu, aby byl v zápase proti Ajaxu ze hry po hrubém zákroku vyloučen záložník Anouar Kali z týmu Willem II Tilburg.

Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít