Hlavním cílem českých fotbalistů je neudělat si na Maltě další ostudu

Čeští fotbalisté přistáli na Maltě, kde si v pátek proti tamní reprezentaci zahrají skoro jako rovný s rovným. Domácí jsou v závěru kvalifikace mistrovství světa tradičně bez šance na postup a totéž vlastně platí i pro český tým, i když ten při nehorázném štěstí a shodě náhod ještě do baráže proklouznout může. Základním předpokladem ale je Maltu porazit, což samo o sobě není nic samozřejmého.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČR - Malta, utkání skupiny B kvalifikace fotbalového MS 2014, 12. října v Plzni. Petr Jiráček z ČR (vpravo) a Roderick Briffa z Malty. | Foto: ČTK

Dánové i Bulhaři na Maltě v září horko těžko vyhráli o jeden gól a není důvod si myslet, že to Češi budou mít lehčí. Zvlášť když jsou pro Malťany oblíbeným soupeřem, kterého ostrované dokázali za posledních třicet let už třikrát nepříjemně zaskočit.

„Umí na nás zahrát, protože jsou typ týmu, který my trochu podceňujeme. U nás je vesměs dané, že pokud hrajeme proti takové zemi, tak je to jasné, musíme vyhrát, 7 nebo 8:0, a pokud tak nevyhrajeme, tak jsme hráli špatný zápas.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká reprezentace je pro Maltu oblíbeným soupeřem

„Kdežto ono se to mění. V Evropě už není tolik malých týmů, už i Lichtenštejnsko dokázalo někoho porazit, Malta vyhrála v Arménii, my jsme porazili Maďarsko a s Tureckem jsme remizovali,“ vzpomíná Dušan Fitzel na své největší úspěchy ve funkci trenéra národního týmu Malty, který vedl tři a půl roku od zimy 2006.

Maltské úspěchy proti Česku jsou starší, ale dvakrát přispěly ke zpackané kvalifikaci na mistrovství světa. Před třinácti lety se při remíze 0:0 nechal na Maltě vyloučit Tomáš Řepka, v roce 1985 zase Jan Berger neproměnil penaltu. A totéž se na Maltě přihodilo do třetice při remíze 0:0 také Janu Suchopárkovi přesně před devatenácti lety. S tím rozdílem, že tahle kvalifikace i samotné Euro 1996 byly nakonec úspěšné. I tak ale českého obránce trefená tyčka štvala.

„Určitě mě to štvalo, navíc se to od té tyčky odrazilo do mě, takže to bylo trochu tragikomické, protože soupeř kopal po té penaltě nepřímý kop proti nám za dvojí hraní. To bylo frustrující,“ vzpomíná současný asistent trenéra v pražské Dukle na svůj nepovedený kop, který si před lety připomněl i během vyhlášení ankety Fotbalista roku.

Postup i přes nezdary proti ‚trpaslíkům‘

Moderátor Karel Šíp nechal Suchopárka na pódiu nohou převrhnout kbelík se směsí vápna, vody a písku a doprovodil to slovy, že když se dobře kopne, dá se porazit i Malta. „Já jsem tam byl s maltou a Petr Kouba tam měl zranění z vany, tak si tam vlezl do vany a bylo to docela veselé nakonec, protože se postoupilo,“ připomíná Jan Suchopárek, v čem bude zřejmě nakonec rozdíl mezi tehdejším nezdarem na Maltě a současnou kvalifikací, ať už páteční duel na hřišti nejslabšího celku skupiny dopadne jakkoli.

A upozorňuje i na to, že tehdejší národní tým dokázal postoupit na Euro a tam se probojovat do finále, ačkoli v kvalifikaci si uřízl ostudu hned proti dvěma velkým outsiderům, nejenom na Maltě. „Moc jsme se z toho neponaučili, protože stejný scénář měl zápas v Lucembursku, a když jsme pak přiletěli, tak jsme měli v novinách parte. Ale fotbal je nevyzpytatelný a dvě ztráty na hřištích ‚zamázlo‘ to, že jsme nakonec postoupili první ze skupiny.“

To je u současné reprezentace vyloučené a definitivně platné parte jejím šancím na postup na mistrovství světa mohou vystavit už páteční zápasy kvalifikace.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme