Hrajme už první zápas tak, jako by to byla odveta, nabádá Šmicer

Už popáté v řadě si mohou čeští fotbalisté zahrát na mistrovství Evropy, a aby na EURO do Polska a na Ukrajinu postoupili, musejí uspět v baráži. Takto pojmenovaný klíčový dvojzápas o bytí a nebytí si v minulosti vyzkoušeli dvakrát, pokaždé se jednalo o účast na světovém šampionátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Šmicer | Foto: Šárka Ševčíková

Den 14. listopad roku 2001 mění historické jistoty. Letná už není nedobytnou tvrzí, kterou v uplynulých letech pro českou reprezentaci v důležitých zápasech bývala, frustrovaní fotbalisté prohrávají po výsledku v Belgii 0:1 stejným poměrem i v domácí odvetě v Praze.

„Největší šok byl myslím v utkání s Belgií, kdy se čekalo, že se vyhraje, a pak to dopadlo tak, jak to dopadlo. Postup se nekonal. Tak se i pískalo, byl to hodně velký hukot,“ vzpomíná na barážové utkání Petr Roll, který má kulisu letenského stadionu jako tamní specialista na ozvučení za léta dobře naposlouchanou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Baráž bude hrát česká fotbalová reprezentace potřetí v historii

Celý zápas tehdy odehrál současný kapitán české reprezentace Tomáš Rosický.

„To mi teda v paměti neutkvělo…“ Ale zatímco na pískot a nadávky fanoušků už si Tomáš Rosický nepamatuje, na některé věci ano.

„No, nic pěkného. Bylo to velké zklamání, velkým faktorem byla disciplína. Udržet ji v obou takových zápasech je strašně důležité,“ komentuje nezvyklou ztrátu koncentrace Tomáš Rosický.

Už v prvním zápase v Belgii vyloučil švýcarský rozhodčí Urs Meier Tomáše Řepku, v závěru odvetného duelu ukázal nepřesný švédský rozhodčí Anders Frisk červené karty Pavlu Nedvědovi a Milanu Barošovi.

„To jsou zápasy o tom, kdo udělá hloupou chybu.“

Hrát od začátku naplno

Mnohem povedenější barážové představení sehrála česká reprezentace včetně Tomáše Rosického za další čtyři roky. Bohatší o návrat držitele Zlatého míče Pavla Nedvěda zvítězila 1:0 v Oslu a stejným poměrem pak za pár dní i v Praze na Letné.

„Budu se snažit přenést tyhle zkušenosti i na tým, někteří hráči si to snad ještě sami pamatujou,“ vrací se ještě do své hráčské kariéry současný manažer národního týmu Vladimír Šmicer, který má před následujícím barážovým dvojzápasem s Černou Horou jednoduchý návod na úspěch: hrát už v prvním zápase tak, jako by se rozhodovalo hned v úvodním utkání.

„Ne, že budeme čekat, co se stane ve druhém zápase. Musíme hned do prvního zápasu jít tak, jako by to byla odveta. Jednou jsme hráli baráž s Belgií, mysleli jsme si, že první zápas jen tak odehrajeme a pak si to uhrajeme doma. A najednou bylo pozdě bycha honit. Do Norska jsme tehdy jeli s tím, že chceme vyhrát, podařilo se, a potom i doma,“ připomíná Vladimír Šmicer rozdíl oproti minulým barážím.

Národní tým totiž tentokrát začíná na domácím stadionu, konkrétně v pátek 11. listopadu. Stejné je ale to, že oba zápasy odvysíláme celé v přímé reportáži.

Jaroslav Plašil, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme