I fotbaloví rozhodčí trénují. Asistentům pomáhá s ofsajdy kamera

Základem víkendového úspěchu bývá pro fotbalistu poctivý trénink během týdne. Jednotlivci pilují své vlastní dovednosti, ale i týmovou spolupráci. Totéž ale platí také pro rozhodčí, jejichž tříčlenný tým často rozhoduje o tom, jak utkání dopadne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelení jsou obránci, oranžoví útočníci. A rozhodčí musí správně posoudit sporné situace | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Při tréninku asistentů hlavního rozhodčího polovina z nich krouží po atletické dráze a druhá cvičí během modelových situací postřeh, pohyb po lajně i periferní vidění. Faul, aut, roh, ofsajd, to všechno je třeba co nejpřesněji a nejrychleji rozpoznat a vzápětí zřetelně signalizovat.

„Díky tréninkům dostanou asistenti ofsajdové situace do oka. Nebojí se riskovat, protože po každém rozhodnutí mají okamžitě zpětnou vazbu a vidí, zda rozhodli správně, nebo špatně. Situace, které dříve zvedali jako ofsajdové, dnes pouští. A kamera jim dává za pravdu,“ vysvětluje Martin Wilczek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Trénink rozhodčích na Strahově sledoval reportér ČRo Jan Kaliba

Wilczek je jedním z nejzkušenějších ligových asistentů, kteří teď dostávají pod kůži nový a vůči útočícím hráčům benevolentnější styl posuzování právě ofsajdových situací, které mohou být pro vývoj a výsledek utkání klíčové.

„Už se s tím sžíváme. Vracíme se k systému ‚Wait and see‘ – dívej se a čekej. Vše je o trpělivosti, je lepší zamávat pozdě, ale správně. Kolikrát vybíhají dva hráči, jeden v ofsajdu je, druhý ne,“ mluví Martin Wilczek o situaci, která se přihodila třeba v odvetě play-off Ligy mistrů mezi Bilbaem a Neapolí.

Trénink asistentů pozorovala i jejich nejvyšší nadřízená: „Ohledně fyzičky mají své plány od trenéra, který jednou za tři týdny vidí, jestli opravdu makají. Zvlášť pro asistenty je to i o připomenutí. U ofsajdů je opakování matka moudrosti, nikdy jich není dost,“ ví Dagmar Damková, předsedkyně Komise rozhodčích.

Kondiční trénink pomezních rozhodčích | Foto: Jan Kaliba

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme