Ibrahimović koupil ve Stockholmu kostel, přestavuje ho na své sídlo

Fotbalista Zlatan Ibrahimović má po sezoně naplánovaný odchod z Paříže a spekuluje se o jeho přestupu do anglické Premier League. Jednou by se ale rád vrátil do Švédska a usadil se v hlavním městě. 34letý kanonýr nedávno ve Stockholmu koupil kostel a začal s nákladnou rekonstrukcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý kostel, nyní dům Zlatana Ibrahimoviće ve Stockholmu | Foto: Jan Kaliba

Čtyřpodlažní rohová budova situovaná na dohled od stockholmského přístavu už má novou omítku. Podle průčelí nebo lomeného oblouku nad zdobenými dveřmi se dá vystopovat, že ještě nedávno to nebyl obyčejný dům.

„Zlatan Ibrahimović tuhle budovu koupil opravdu ještě jako kostel. To tady ví každý, dokonce tu občas zastavují průvodci se skupinkami turistů při organizovaných prohlídkách Stockholmu, Zlatanovi to tu patří asi tak jeden rok,“ vysvětluje Sper, který pracuje v realitní kanceláři naproti budově.

Přehrát

00:00 / 00:00

"Kostel Zlatana Ibrahimoviće" navštívil ve Stockholmu reportér ČRo Jan Kaliba

Jen za pořízení bývalého kostela Elimkyrkan utratil 110 milionů švédských korun, v přepočtu více než 300 milionů těch českých. „A pak investoval ještě do té proměny včetně interiéru, utratil za to spoustu peněz,“ dodává Sper.

O tom, kdo budovu vlastní, ví většina místních. Někteří berou proměnu kostela v kanonýrovi sídlo nezúčastněně, najdou se i tací, kterým proměna vadí. „Bylo zábavnější, když to byl kostel. Víc to tu žilo, lidi se tady scházeli, na ulici se linuly nápěvy. Teď je dům prázdný, má zatažené závěsy a velkou garáž,“ ohlíží se Ingrid.

„Dřív tam mohl každý, luteráni některé místnosti pronajímali různým spolkům, švitořily tu děti, přicházeli lidi různých národností a zpívali evangelia,“ vzpomíná.

Ve Švédsku jako na Euru. Češi budou hrát na stadionu pro 50 tisíc lidí

Číst článek

Švédský reprezentant s bosenskými kořeny sice není po otci muslim, ale hlásí se ke katolickému vyznání své matky, takže k luteránství žádný velký vztah nemá.

Jestli bude v bývalém kostele jednou bydlet, se zatím neví, ale už naznačil, že se jednou bude chtít ze série zahraničních angažmá chtít vrátit zpátky do Švédska. Jeho rodné Malmö se mu ale zdá příliš provinční.

A protože se sebevědomý útočník několikrát během kariéry označil za „fotbalového boha“, může v případě jeho nastěhování dům na rohu ulic Storgatan a Styrmansgatan s trochou nadsázky stánkem božím i zůstat.

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme