Iniciativa fanoušků Slavie chce zarazit rozštěpení klubu

Český fotbal si po listopadovém převratu vypěstoval svéráznou zvyklost. Pokaždé, když se dostane tradiční pražský klub do existenčních potíží, skončí to situací podobnou papežskému schizmatu. Máme proto dva kluby, které se hlásí k jedenácti ligovým titulům Dukly Praha, a dokonce tři oddíly s klokanem ve znaku a názvem Bohemians.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohemians 1905 - Slavia Praha (1:1) | Foto: Tomáš Adamec

Co se asi stane teď, když je blízko krachu pražská Slavia? Tuhle otázku si položili lidé ze skupin sympatizujících s červenou a bílou, které až obavy o budoucnost klubu dokázaly sjednotit pod názvem „Sešívaní drží spolu".

Přihláška společnosti spravující stadion v Edenu za člena Českomoravského fotbalového svazu a založení společnosti Slavia Praha na stejné londýnské adrese vzbudilo ve slávistické obci obavy, že po sporu Dukly Praha s Příbramí nebo spletence tří Bohemians by mohlo vzniknout také vícero Slavií.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalová Slavia a pražská schizmata

„To je vlastně jeden z motivů, který nás fanoušky dal dohromady. Vnímáme aktivity, které se kolem Slavie dějí a vyhodnocujeme je jako nebezpečné z hlediska fungování klubu v budoucnu,“ říká za iniciativu fanoušků Slavie Jiří Vrba a dodává:

„Založení společnosti Slavia Praha Limited v Londýně zrovna vnímáme, jako transparentní snahu udělat s klubem něco, co není úplně v souladu s jeho budoucím fungováním.“

Pro iniciativu fanoušků Slavie a Jiřího Vrbu je přijatelnější jakýkoli sportovní pád klubu než handlování se symbolikou, názvem a tradicí.

„Říkáme raději skromný, v dočasnou chvíli chudý klub, který bude fungovat, ale bude mít naprosto transparentní vlastnickou strukturu a zázemí,“ vysvětluje Vrba a přidává i důvod:

„Jsme přesvědčeni, že Slavie se svojí bezmála stodvacetiletou historií je obrovsky silná značka, pro kterou v akcionářské struktuře nemá být místo pro právní spory a otazníky. Pak bude relativně snadné najít někoho, kdo bude usilovat o spojení se Slavií, aby ji vyvedl zpět na místo, kam podle nás patří. Naprosto klíčové je, aby nemohlo dojít k žádnému rozštěpení.“

Těžko soudit, kdyby k dvojakosti Slavie nakonec přes všechna varování a svazová ujištění přece jen došlo, jestli by většina fanoušků skutečně zůstala s původním klubem, toho času na mizině a ve sportovním podpalubí, nebo by skousla nějaké ty čachry u té Slavie, která by pokračovala v nejvyšších soutěžích. Ti sešívaní, kteří nově drží spolu, usilují o to, abychom se odpověď nikdy nedověděli.

Jan Kaliba, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme